Вода і музика: воду від Моцарта замовляли?

Напевно Ви чули про твердження японського дослідника Емото Масару, про те, що вода у залежності від її подразників може змінювати форму, запам’ятовувати інформацію. Але чи правда те, що музика має вплив на структуру води?

Дискусія про цю теорію звучить у наукових колах вже багато років. Починаючи із 1999 року Емото видає книгу «Послання води», в якій демонструє ілюстрації кристалів води, що змінюють свою форму у залежності від музичного подразника та формують основний аргумент всієї його теорії. Дослідження видається дуже цікавим та революційним, але з роками все більше воно починає піддаватися критиці з боку наукового світу. Одні вважають, що це вдалий маркетинговий хід, щоб створити продукцію для розповсюдження («правильна вода» у бутлях, картинки із водою, фільми із водою…), інші вважають, що це створення якоїсь «секти обожнювачів води», а хтось взагалі не вважає Масару справжнім науковцем, вказуючи на його не прямо пропорційну діяльності освіту, яка ще й є недостатньо кваліфікованою (курс міжнародних відносин факультету гуманітарних наук Муніципального університету Йокагами, а також  ступінь доктора альтернативної медицини). Існують також експерименти різних науковців, які підтверджують його недосконалість, говорячи про не врахування деяких важливих факторів та багато висновків побудованих на здогадках. Офіційно ці дослідження вважаються псевдонаукою. Однак, хто знає…

In vino veritas in aqua sanitas…

Щодо музики, то справжньою наукою про вплив звуку (музики), тобто їх пружні коливання у газах, рідинах та твердих тілах, та взаємодію звуку із ними вивчає акустика, що є розділом фізики. Слово «акустика» походить від грецького ακουστικός — чутний, такий, що сприймається на слух. Наука на даний час налічує велику кількість галузей у багатьох сферах діяльності, хоча і не являється предметом вивчення в українських музичних академіях. Стандартне твердження про те, що музика (звук) на фізичному рівні впливає на гази, рідини, тверді тіла, проходячи або відбиваючись від них та змушуючи фактично теж коливатися, говорить про те, що музика, все таки, має вплив на людську свідомість та організм. Залежно від того, якою є частота, висота звуку та його «тембр», а також їх комбінації – різним  буде і ефект.

Photo by Sime Basioli on Unsplash

Петро ЖЕРУХА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *