“Тиха ніч, свята ніч…”. У пошуках автора.

“Тиха ніч, свята ніч…” – без наспівування цієї ніжної та проникливої пісні не минає жодне Різдво. Вона так полюбилася українцям, що часом її помилково вважають українською народною колядкою. Але насправді вона була написана в Австрії у ХІХ столітті. Ми без сумніву включаємо “Stille Nacht, heilige Nacht…” до нашого рейтингу “10 творів класичної музики до Різдва” і “вирушаємо на пошуки” автора цієї всесвітньо відомої пісні. 

Вперше “Stille Nacht, heilige Nacht…” (оригінальна назва пісні німецькою мовою) з’явилася у німецьких друкованих пісенниках у 30-их рр. ХІХ століття, де автори тексту і музики були вказані, як невідомі. Згодом її почув пруський король Фрідріх Вільгельм IV і пісня так припала йому до душі, що король наказав за будь-яку ціну знайти її автора! Не так швидко виконали наказ короля… Але допоміг цьому незвичний випадок!

Директор хору австрійського Зальцбурга посварився з хористом, бо той неправильно виконував цю пісню. На зауваження, хорист не тільки мав сміливість заперечити директору, а ще й ошелешив його відповіддю: “Ми завжди співаємо вдома “Stille Nacht, heilige Nacht…” саме так! І врешті-решт – її написав мій батько і він краще знає, як співати!”

Досі невідомого автора пісні негайно розшукали. Ним виявився органіст і диригент церковного хору Франц Ксавер Грубер. А автором тексту пісні був приятель Грубера, священник Йозеф Мор.

Автор композиції розповів, що створив її 1818 року для Різдвяної служби у церкві святого Миколая у Оберндорфі під Зальцбургом. Нині у цій церкві пам’ятна таблиця вшановує авторів “Тихої ночі” написом:

 “Франц Грубер написав тут 24 грудня 1818 року мелодію, а вікарій Йозеф Мор склав текст пісні “Тиха ніч, свята ніч…”.

Автограф пісні Франца Ксавера Грубера - Von Franz Xaver Gruber (1787–1863) - Unbekannt, Gemeinfrei, Link ++++++
Автограф пісні Франца Ксавера Грубера (1787–1863) – Link

“Stille Nacht, heilige Nacht…” надихала композиторів різних національностей та поколінь на створення власних опрацювань цієї пісні та використання її у своїх творах. Серед них – Макс Регер, Артур Онегер, Кшиштоф Пендерецький, Альфред Шнітке, Макс Брух та ін.

Альфред Шнітке – Stille Nacht для скрипки та фортепіано (1978):

Читайте також: Ференц Ліст – Фортепіанна сюїта “Різдвяна ялинка”

Стефанія Олійник

2 коментарі до ““Тиха ніч, свята ніч…”. У пошуках автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *