23 вересня День Народження славетної української співачки, що своїм талантом підкорила увесь світ – Соломії Крушельницької! Пригадаємо сторінки її життєпису, а також послухаємо її голос, записи якого збереглися не зважаючи майже на 100-літній вік.
- Соломія Крушельницька народилася на Тернопільщині, у селі Білявинці у сім’ї священника. Коріння роду Крушельницьких простежується 1395 року, коли Володимир Ягайло надав шляхетські привілеї.
- В родині Крушельницької було ще 5 сестер та 2 братів. Усі отримали хорошу освіту в Тернопільській гімназії або ж приватно. Любов до співу була сімейною традицією – діти згуртувалися в домашній хор, який давав концерти гостям.
Соломія Крушельницька з родиною - Соломія Крушельницька з дитинства любила гратися “в артистку”. Перебиралася в бабусині плаття, робила зачіски, декламувала та співала. 7-літньою дівчинкою тішила грою на фортепіано гостей. Гри на цьому інструменті дівчинку навчала Євгенія Барвінська, мати українського композитора Василя Барвінського.
- Рано до Соломії засватався жених. Майбутній чоловік любов до музики нареченої не розділяв ще й вчитися співу заборонив. Хоч все було готове і запрошення розіслані, Соломія вмовила батьків шлюб скасувати, а натомість дівчина поїхала до Львова навчатися співу.
- Освіту співачки Соломія отримала у Львові. В дипломі зазначено: “має усі данні, щоб стати окрасою навіть першорядної сцени”. До речі, згодом тут науку співу також завершує її молодша сестра Анна. Натомість, Соломія продовжує своє навчання в Мілані.
Крушельницька з викладачкою Фаустою Креспі, яка навчала Соломію безкоштовно, коли та не змогла оплачувати навчання - На 21-році життя – вперше дебютувала на сцені Львівського оперного театру в опері “Фаворитка” Г.Доніцетті. Далі були “Сільська честь” Масканьї, “Аїда” та “Трубадур” Верді, “Фауст” Гуно. А в 23 Крушельницька вже співала в театрах Італії.
- За своє життя Соломія об’їздила з гастролями півсвіту – від країн Європи до США та Південної Америки, від Санкт-Петербургу до Буенос-Айресу. В її концертній програмі завжди лунала українська пісня. Записи українських народних пісень у виконанні Крушельницької:
- У Нью-Йорку, Мілані та Варшаві вона здійснила записи на платівки. Її знаменита партія Мадам Батерфляй:
У 1910-1939 рр. завершивши активну концертну діяльність, Крушельницька осідає в італійському містечку Віареджо. Зі своїм чоловіком вона мешкала у будинку, який згодом усі знали як віллу “Salome”:

10. Соломію Крушельницьку, громадянку Італії, 1939 р. у Львові застала війна. Окупаційна влада забрала її будинок у Львові, залишивши власниці лише частину помешкання (зараз Музично-меморіальний музей С. Крушельницької у Львові). Співачка так і не змогла виїхати закордон і під пильним оком радянської влади, переживши війну, працювала у стінах Львівської консерваторії та проживала у Львові до самої смерті 1952 року.
Стефанія ОЛІЙНИК
Доброго дня ! Підкажіть будь – ласка, якщо є така інформація, годину народження Соломії.