Різдвяна ораторія Й.С.Баха

“Музика є приємною гармонією на честь Бога та допустимою принадою для душі”.

Йоганн Себастьян Бах

“Різдвяна ораторія” Й.С. Баха – один із наймонументальніших творів, створений на честь і прославлення Різдва Христового. Цікаво, що цей твір є ніби мозаїкою, зібранням творів на різдвяну тематику, а саме шести кантат, які вже були написані Бахом до створення Ораторії. Таке повторне використання вже створених раніше мелодій не є рідкістю для епохи Бароко: адже, зазвичай, новий церковний твір композитор мав писати на кожне недільне Богослужіння і на Великі свята, тому не було часу створення чогось абсолютно оригінального.

Хоч музика до ораторії була позичена Бахом із своїх попередніх кантат, це зовсім не означає, що твір втратив свою цілісність та єдність драматургії. Розповідь про народження Христа композитор в Ораторії поділяє на 6 сюжетних частин:
1. Народження Ісуса;
2. Блага звістка;
3. Пастухи у ясел Немовляти;
4. Немовля названий Ісусом;
5. Волхви у царя Ірода;
6. Поклоніння волхвів.

Цікаво, що прем’єрне виконання “Різдвяної ораторії” також “розтягнули” на 6 днів – з 25 грудня 1734 р. – по 6 січня 1735 р. і відбувалося воно у двох найбільших церквах Лейпцига – св.Томи та св.Миколая.

“Різдвяна ораторія” Й.С.Баха складається із хорових епізодів, речитативів Євангелиста, а також багаточисельних сольних номерів і хоралів з оркестровим супроводом. Усього – це 64 (!) номери (детальний розбір кожного можна подивитися тут), а приблизна тривалість цілого твору – більше 2,5 год. Але послухайте хоч фрагмент – щоб сповнитися найбільш помпезною різдвяною музикою в історії композиторської творчості!

До речі, чудовим інструментальним номером з “Різдвяної ораторії” Й.С.Баха є “Пастораль”:

Стефанія Олійник

Один коментар до “Різдвяна ораторія Й.С.Баха

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *