«Реквієм за мрією», або Чому Моцарта “притягнули за вуха”?

У сучасному он-лайн просторі гуляє дуже багато неправильних назв музичних творів. Наприклад, весь час чую одну і ту ж грубу помилку : «Та це ж «Реквієм па мєчтє» Моцарта!», а ще частіше –  «заграй «Реквієм…», того Баха». Як ви думаєте, звідки ж у суспільстві з’явився цей зв’язок між Бахом і Моцартом та цим«Реквієм за мрією»?

 «Реквієм за мрією» («Requiem for a dream»)

Для початку, сам твір називається «Lux Aeterna» (з лат. «Вічне світло»), який написаний Клінтоном Манселлом (Clinton Mansell) як саундтрек до другого фільму Даррена Аронофскі (Darren Aronofsky)  «Реквієм за мрією» («Requiem for a Dream»). Фільм був номінований на премію «Оскар», у якому піднімалися важливі загально суспільні проблеми. Саундтрек-лейтмотив (лейтмотив – з нім. «тема», це якась мелодія, що постійно з’являється в одному творі або у різних його частинах) став шалено популярний. Його використовували у різних фільмах та трейлерах, створювали  на нього ремікси та власні обробки.

Але ні Моцарт, ні Бах не могли його написати, так як жили задовго до 2000 року.  Ці композитори, майже не мають творів із «власними назвами», тобто майже завжди це соната, сюїта, симфонія, опера, врешті решт, у Моцарта є «Реквієм», але не «за мрією». Тому такі назви, як «ельфійська ніч», «мелодія на струні», «лісова роща» і багато інших – це точно не класична академічна музика. Також коли бачите, що авторами є більше однієї людини, наприклад «Бах, Вівальді, Бетовен» – це, швидше за все, така ж помилка, і ця музика не є тою, яку ви шукаєте.

Хочу також закцентувати вашу увагу на те, що не тільки Моцарт написав Реквієм.  Дуже багато композиторів мають твір у такому жанрі, так як Реквієм:

  • (з лат. Missa pro defunctis або лат. Missa defunctorum) — траурна заупокійна меса в римо-католицькій церкві, а також музичний жанр, написаний у формі і на тексти заупокійної меси. Оскільки традиційно в католицькій церкві богослужіння велося латинською мовою, текст Реквієму, за винятком Kyrie eleison також складений латиною. Саме слово «Реквієм» дослівно означає «спокій» і походить від початкових слів вступу (Introit) — Requiem æternam dona eis («Вічний спокій даруй їм, Господи»), що походить з апокрифічної 4-ї книги Єздри. В православних церквах подібною за значенням є панахида, проте остання значно відрізняється від реквієму за формою.» – цитата із Вікіпедії.

А тепер після того, як ви дізналися походження та значення слова «реквієм», подивіться фільм «Реквієм за мрією». Назва фільму є дуже філософська, немов би увертюра, яка подібно до увертюри у опері, передбачає «головні теми» та проблеми, що відкриються у фільмі.

Петро ЖЕРУХА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *