Культурно-мистецьке життя столиці Польщі важко уявити без одного із найпрестижніших фортепіанних конкурсів ім. Ф. Шопена, який відбувається кожні чотири роки. Втім, окрім цих знаменних дат, музика генія звучить протягом року на тематичних концертах, у музеї, навіть на центральних вулицях – завдяки спеціальним лавочкам, які після натиску кнопки транслюють уривки із найвідоміших творів композитора.
Приємно, що ім’я митця популяризується з належною пошаною. Музику відомого композитора можна почути в різних локаціях Варшави упродовж дня. А на щотижневі недільні концерти у королівському парку запрошуються відомі піаністи, які репрезентують публіці творчий доробок Ф. Шопена у власній виконавській інтерпретації.
Наприкінці весняної пори Варшава починає вирувати концертами творів найвідомішого у Польщі композитора – Фридерика Шопена. Родзинкою всіх такого типу заходів уже протягом п’ятдесяти дев’яти років (наступний, до слова, буде ювілейний) у травні біля пам’ятника Ф. Шопена, зведеного у 1926 р. у парку Лазєнкі Крулєвскє (Łazienki Królewskie – Королівські Лазні) є сезон відкритих концертів, який традиційно завершується у вересні. Щонеділі в усталений час – о 13 та о 16 год. за місцевим часом, частина парку навколо невеликого озера озвучується барвами роялю у ритмі мазурок, скерцо, полонезів. З-під пальців справжніх майстрів фортепіанного мистецтва – зокрема, лауреатів конкурсу ім. Ф. Шопена – лунають проникливі мелодії та стрімкі пасажі балад, ноктюрнів, прелюдій, фантазій. Виступи, які можна прослухати абсолютно безкоштовно, користуються надзвичайною популярністю в публіки і згромаджують широке коло поціновувачів класичної музики всіх вікових категорій із різних країн та континентів земної кулі.
Також Варшава відома надзвичайно інноваційним та незвичайним музеєм Шопена (на головному фото – ред.), який знаходиться у центральній частині міста і базується в колишньому, реконструйованому після ІІ світової війни, палаці Острозьких. Експозиція, оновлена у 2010 р., вражає логічною та технологічною продуманістю маршруту, який охоплює всі періоди життя і творчості композитора. У ній представлені як його особисті речі, листи, нотні збірки, так і предмети побуту (раритетні меблі, фортепіано), характерні для романтичної доби – ХІХ ст.
Однієї розповіді про різноманіття технологічних цікавинок, які чекають на шанувальників композитора, буде вкрай недостатньо. Адже краще самому відвідати і побачити всі дива інтеграції сучасного і старовинного у реставрованому палаці, оскільки лише розповідей про побачене та почуте виявиться недостатньо. До слова, мої власні подорожі музейними залами тривали близько двох годин протягом одного відвідування, найбільше часу зайняло прослуховування деяких листів (далеко не всіх), музики (також лише частини), перегляд експозиції. Втім, час спливав досить непомітно, вдалося зробити кілька світлин, записати відеоматеріали. На одному із них зображено рояль – одна із багатьох атракцій музею – на пюпітр якого можна поставити ноти доступних опусів, після чого розпочинається повна трансляція на екрані вище запису цього твору.
Про локацію даного музею, куди найкраще дістатися із вулиці Тамка, сповіщає величезне графіті на стіні сусіднього від музею будинку, де зображено портрет Ф. Шопена в оточенні компанії інших відомих людей. Щонеділі вхід безкоштовний (за умови попередньої резервації перепустки у касі одразу біля головного входу). В сусідній будівлі функціонує кафе-бар і тематичний сувенірний магазин із літературою, посудом, солодощами, канцелярією та іншими товарами, виготовленими з великим смаком та, безсумнівно, присвяченими імені митця.
Зважаючи на прекрасне транспортне сполучення, перерви між добиранням у різні куточки не будуть здаватися вічністю. Тому недільний полудень тих, хто з різних причин планує своє перебування у Варшаві та обирає маршрут шопенівської музики, має всі шанси стати справді неповторним, культурним і повним вражень заходом.
Фото та відео надані автором.
Юліана БУРДА