Бах. Йоганн Себастьян Бах

Уявляючи постать Й. С. Баха, в думках постає образ величного патріарха музики… Такий собі музичний еталон німецької досконалості і якості:) Однак, потрібно “спуститися на землю” і погортати земні сторінки життя композитора, які містять справді цікаві та неочікувані факти!

1. В Тюрінгії (центральна Німеччина) існував численний рід Бахів, який славився своєю музичністю. Бахи були придворними музикантами. капельмейстерами, органістами… Ледь не кожного музиканта за звичкою називали Бахом, і кожного Баха – музикантом. А ось засновник династії – Фейт Бах, який жив у XVI ст., був пекарем, але дуже любив музику:)

2. Бах за життя багато подорожував Німеччиною, працюючи в різних містах, а також навчаючись у відомих органістів свого часу – Букстегуде і Рейнкена.

3. Одного разу Міська рада м. Арнштадт звільнила Баха з посади органіста за наступні витівки:

1) самовільна довга відпустка; 2) недозволений імпровізаційний спосіб гри на органі під час служби; 3) музикування з “чужою дівицею” на органі. Згодом “чужа дівиця” Марія Барбара стала першою дружиною Баха.

4. Від першого шлюбу у Баха залишилося 4 дітей, і ще 13 (!!!) народила йому друга дружина – Анна Магдалена.

5. Бах любив переодягатися бідним шкільним учителем, і зайшовши в якусь маленьку церкву, просив дозволу зіграти на органі. Часто прихожани тікали почувши його гру, бо думали, що так досконало може грати тільки…. переодягнутий диявол.

6. У 1717 р. до Дрездена прибув прославлений французький клавесиніст Маршан. Його вважали найкращим клавесиністом, якому не було рівних музикантів у Німеччині. Але Маршану вирішили влаштувати “музичну дуель” з Бахом. Однак, в день змагання виявилося, що французький віртуоз вночі таємно покинув Дрезден, очевидно, злякавшись такого суперництва.

7.  Улюблене хоббі композитора – карткові ігри. Він їх знав близько 80.

8. Для підпису, Бах придумав собі музичну монограму. Букви його прізвища: b-a-c-h, трактувалися як латинські назви нот b (сі-бемоль) a (ля) c (до) h (сі). Ось як символічно записав їх, за допомогою різних ключів:

2cc2ada0ea511acd59315639678ba37b_102[1]

Також, на цю мелодію сі-бемоль – ля -до -сі з “нот свого прізвища”, Бах написав фугу. Згодом цю музичну фразу використовували також Ліст, Шуман, Шенберг, Пуленк, Веберн, Пярт, Шостакович і український піаніст та композитор Нестор Нижанківський.

9. Творчість Баха довгий час була забута: її затьмарила слава його синів, також композиторів. Наново відкрив Баха для слухачів німецький композитор Фелікс Мендельсон, який, за легендою, знайшовши ноти Пасіонів Баха на кухні у прислуги.

З музичних краплин з океану творчості Баха – “Нотна книжечка для Анни Магдалени Бах” (дружини композитора, очевидно її улюблені твори чоловіка):

Один з творів Баха зі схованою в мелодії монограмою B-A-C-H – симфонія фа-мінор (тоді симфоніями називали те саме що інвеція – невелика поліфонічна п’єса):

Головне зображення – Портрет Й.С.Баха у віці 61 років (1748).

Стефанія Олійник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *