Такі довгоочікувані зимові свята добігають кінця! А отже час для останнього твору з “10 творів класичної музики до Різдва” від Moderato. “Церемонія колядок” Бенджаміна Бріттена – яскравий приклад як музика давніх віків може стати джерелом натхнення для композиторів ХХ століття.
Вже перший хоральний наспів відносить нас до музики середньовічної доби. І справді, джерелами “Церемонії колядок” є григоріанський хорал (незмінний літургійний наспів доби Середньовіччя), а також англійська ренесансна поезія ХV-XVI ст, на яку композитор створив власну музику. Виконавцями є хор хлопчиків з солюючими партіями у супроводі арфи. Таке поєднання ніжних, високих тембрів створюють живописну, імпресіоністичну атмосферу, особливо використання арфи – замість традиційного органу.
Композитор нагадує слухачам ХХ століття про традиційні для Англії духовні хори для хору хлопчиків, а також жанр “мораліте” – особливий вид духовної драми, в якій глядачам “доступно показували” сюжети на основі християнського вірування – нагадували про неминучість розплати за гріхи, персонажі зображали якості та риси характеру людей та їхню розплату після смерті – душа відправлялася у рай чи пекло. В Україні цей вид драми був також поширений – її найчастіше називали шкільною драмою.
Отже, “Церемонія колядок” – є не просто музичним твором, це ціла розповідь, драма, зрештою – церемонія, яка ще раз тлумачить значення народження Христа для долі людства.
Перелік частин “Церемонії колядок”:
1. “Процесія” (“Hodie Christus natus est”)
2. “Wolcum Yole!”
3. “There is no Rose”
4a. “That yonge child”
4b. “Balulalow”
5. “As dew in Aprille”
6. “This little Babe”
7. “Інтерлюдія” (соло арфи)
8. “In Freezing Winter Night”
9. “Spring Carol”
10. “Deo Gracias”
11. “Вихід”
Тексти частин можна переглянути тут: https://en.wikipedia.org/wiki/A_Ceremony_of_Carols
Стефанія Олійник