20 фільмів про класичну музику

У зв’язку із карантином в Україні та світі, останніми днями у багатьох з’явилося більше часу для дозвілля. Його варто використовувати з користю та приємністю! Тому Moderato пропонує для Вас ТОП-20 художніх фільмів про відомих композиторів і музикантів. Приємного перегляду!

 • Король танцює (2000)

Оригінальна назва: Le Roi danse

Про кого: Жан-Батист Люллі

Країна: Німеччина, Франція, Бельгія

Режисер: Жерар Корб’є

Фільм знятий за мотивами роману Філіппа Боссана «Люллі, або сонячний музикант». Люллі був королем в королівстві музики XVII століття і придворним композитором Людовика XIV, відомого ще як «король-сонце». Люллі і його друг Мольєр створюють свої безсмертні шедеври, протистоять підступам й інтригам королівського двору і церкви. Картина у всіх сенсах є красивою і пізнавальною: в кадрі перед глядачем змальована культура Франції в чудовий період зародження бароко.

 • Фарінеллі-кастрат (1994)

Оригінальна назва: Farinelli

Про кого: Карло Броскі і Ріккардо Броскі

Країна: Франція, Італія, Бельгія

Режисер: Жерар Корб’є

У фільмі змальована трагічна історія легендарного оперного співака XVIII століття Карло Броскі, прозваного Фарінеллі. Карло кастрував в дитинстві старший брат Ріккардо, який був композитором: останній боявся, що з віком Карло втратить свій голос і не зможе приносити дохід. Спів Фарінеллі підкорив Генделя, слухачі були в захваті. Вони непритомніли й навіть охрестили його «божественним Фарінеллі». Трагедія людини, яка втратила можливість знайти повноцінне сімейне щастя, стала ще більш всеосяжною, коли він дізнався, що його каліцтво – усвідомлений вчинок рідного брата…

 • Вівальді, рудий священник (2009)

Оригінальна назва: Vivaldi, the Red Priest

Про кого: Антоніо Вівальді

Країна: Італія

Режисер: Ліана Марабіні

Біографічна історична біографічна драма змальовує життя молодого Антоніо Вівальді, відомого у Венеції ще як «рудий священник», через свій незвичайний для італійців колір волосся. У зв’язку із хворобою, Вівальді майже не проводить богослужінь, не втрачаючи при цьому сан. Він захоплений музикою: грає на скрипці, пише музику для вихованців венеціанської школи-інтернату, ставить опери і дає концерти.

У красивого і талановитого композитора закохується юна прихильниця – Лаура Падован. Незабаром жителі міста дізнаються про любовні стосунки між ними.

 • Всі ранки світу (1991)

Оригінальна назва: Tous les matins du monde

Про кого: Марен Маре

Країна: Франція

Режисер: Ален Корно

Юний Марен Маре дивує всіх своїх наставників – він настільки обдарований, що не потребує звичайних уроків. Єдиною людиною, яка може перетворити великий талант на геніальність, є Монсеньйор Сент-Коломб. Колись він був знаним віртуозом, однак тепер, після смерті дружини, він перетворився на відлюдника.

Також він згоден ділитися майстерністю тільки зі своїми прекрасними доньками. Хоча для Марена Маре маестро все ж робить виняток. Здавалося б, тепер в житті юнака повинен настати новий дивовижний період. Але творчу ідилію порушує сам Маре: він закохується в дочку вчителя. Однак заради блискучої кар’єри просто так він не збирається здаватися і вирішує піти на обман.

 • Бах: музика, життя, легенда (2003)

Оригінальна назва: Il était une fois Jean-Sébastien Bach

Про кого: Йоганн Себастьян Бах

Країна: Франція

Режисер: Жан-Луї Гієрму

Фільм знятий за мотивами біографії знаменитого композитора, опублікованої у 1802 році Йоганном Форкелем. Останній присвятив значну частину свого життя не лише відновленню всіх деталей життя видатного композитора, але й пошуку десятків його неопублікованих партитур, проданих незадовго після смерті композитора його синами Вільгельмом і Карлом.

Картина надзвичайно точна у дотриманні біографічних фактів, тому її також можна віднести до документального жанру.

 • Амадей (1984)

Оригінальна назва: Amadeus

Про кого: Вольфґанґ Амадей Моцарт, Антоніо Сальєрі

Країна: США, Франція

Режисер:  Мілош Форман

1781 рік. Антоніо Сальєрі – відомий придворний композитор, – намагається боротися із божественним музичним даром Моцарта. Він засліплений заздрістю і хоче за будь-яку ціну знищити композитора. Головне в картині – вчасно схопити настрій фільму і пам’ятати про те, що вбивцею Сальєрі став з легкої руки Пушкіна. Насправді ж він був набагато популярнішим за Моцарта. Серед його учнів значилися Бетховен, Ліст та навіть львівський Моцарт – Франц Ксавер (молодший син композитора), а єдиним звинуваченням проти Сальєрі може служити необачне зізнання, зроблене композитором в стані психічного божевілля.

 • Сестра Моцарта (2010)

Оригінальна назва: Nannerl, la soeur de Mozart

Про кого: Марія Анна Моцарт

Країна: Франція

Режисер: Рене Фере

У видатного композитора була старша сестра, яку вдома ласкаво називали Наннерль. Впродовж життя вона залишалася в тіні Вольфґанґа Амадея. Марія Анна була справжнім дивом, надзвичайно талановитою дитиною. Разом зі своїм братом вона успішно виступала у всіх європейських столицях, вражаючи оточуючих своїм незвичайним талантом. Після закінчення трирічної сімейної подорожі, Наннерль знайомиться у Версалі з сином Людовика XV, який всіляко підтримує дівчину в її прагненні творити музику, щиро захоплюючись нею. Однак, закони тогочасного суспільства залишаються такими ж суворими і забороняють представницям жіночої статі писати музику і займатися письменництвом. Але Наннерль не збирається так просто здаватися…

 • Безсмертна кохана (1994)

Оригінальна назва: Immortal Beloved

Про кого: Людвіґ ван Бетховен

Країна: Велика Британія, США

Режисер: Бернард Роуз

Біографічна драма про Людвіґа ван Бетховена. Після смерті музиканта і композитора у 1827 році в його документах віднайдений лист до невідомого адресата, згідно із яким він заповів усе своє майно «безсмертній коханій», ім’я якої не було вказано. Найближчий друг і секретар Бетховена – Антон Шиндлер розпочинає пошуки цієї жінки…

 • Як Бетховен (2006)

Оригінальна назва: Copying Beethoven

Про кого: Людвіґ ван Бетховен

Країна: Німеччина, США, Угорщина

Режисер: Аґнешка Голланд

В історичній мелодрамі події розгортаються в останній рік життя композитора. Він завершує свою Дев’яту симфонію, однак значно відстає від запланованого графіку. Видавець Шлеммер надсилає йому на допомогу студентку Віденської консерваторії Анну Гольц в якості переписувача. Дівчина щиро прагне теж стати композитором, однак коли показує Бетховену свій твір, він висміює її. В розпачі, вона покидає генія. Через деякий час, на його прохання, вона все ж вирішує далі допомагати митцю. Кульмінацією фільму є прем’єра Симфонії №9 у Відні, коли Анна допомагає композитору диригувати, показуючи ритм.

 • Паганіні: скрипаль диявола (2013)

Оригінальна назва: Paganini: The Devil’s Violinist

Про кого: Нікколо Паганіні

Країна: Німеччина, Італія

Режисер: Бернард Роуз

У фільмі йдеться про життя італійського скрипаля і композитора Нікколо Паганіні, який ще за життя (на початку ХІХ століття) став легендою. Особистість музиканта завжди була оповита чутками: говорили, що він продав душу дияволу в обмін на свій талант.

Історія розпочинається в його юності, коли він починає навчатися гри на скрипці під керівництвом свого батька. Далі картина переноситься до його виступів і визнання в Лондоні. Слава розбещувала Паганіні та перевіряла на міцність. Тут, на гастролях скрипаль знайомиться з дівчиною, яка має чарівний голос і прекрасну душу, яку, здавалося, йому судилося зустріти.

Чи здатний він пізнати справжнє людське щастя – щастя взаємної любові, і яку ціну доведеться заплатити за нього? Роль Паганіні у фільмі виконав відомий музикант Девід Ґерретт.

 • Експромт (1991)

Оригінальна назва: Impromptu

Про кого: Жорж Санд, Фридерик Шопен, Ференц Ліст

Країна: Великобританія, Франція

Режисер: Джеймс Лепін

Дія фільму розгортається в тридцяті роки XIX століття. На літературному небосхилі зійшла нова зірка – молода й амбітна письменниця, яка випускає свої романи під псевдонімом Жорж Санд. Дівчина не тільки талановита письменниця, а й дуже цілеспрямована особа. Почувши музику композитора Фридерика Шопена, Жорж ставить собі за мету знайомство з цією талановитою людиною…

 • Весняна симфонія (1983)

Оригінальна назва: Frühlingssinfonie

Про кого: Роберт Шуман

Країна: Німеччина

Режисер: Петер Шамоні

Ця художня картина про кохання і перепони, які належить подолати для того, щоб пізнати справжнє щастя.

Він розучує фортепіанний концерт, а юна Клара поруч вчить уроки. Він складає п’єси для неї і її братів і, здається, розуміє, що стоїть на порозі великого кохання. Ця історія була б ідеальною, якби не батько коханої, який проти цих стосунків!

«Весняна симфонія» – невипадкова назва фільму, адже це один з найбільш відомих творів композитора. Симфонія з’явилася в прекрасну пору його життя, коли Роберт Шуман обвінчався з Кларою Вік. Після багаторічної боротьби і страждань почалося його сімейне життя.

 • Життя Джузеппе Верді (1982)

Оригінальна назва: La vida de Verdi

Про кого: Джузеппе Верді

Країна: Італія, Франція

Режисер: Ренато Кастеллані

Цей біографічний 9-серійний міні-серіал – історія життя, любові і творчості композитора в складні часи об’єднання Італії. Верді – відомий як активний учасник політичних подій і свідок зміни італійського уряду. Неприхований патріотизм його опер йшов врозріз з австрійською цензурою і робив композитора все більш і більш популярним. Смерть Верді його співвітчизники сприйняли як особисту трагедію – прощатися з автором «Набукко» і «Ріґолетто» прийшли понад 2000 осіб.

 • Коко Шанель та Ігор Стравінський (2009)

Оригінальна назва: Chanel Coco & Igor Stravinsky

Про кого: Ігор Стравінський

Країна: Франція, Японія, Швейцарія

Режисер: Ян Кунен

Ігор Стравінський і Коко Шанель познайомилися в 1913 році в Парижі, після скандальної вистави «Весна священна». Незважаючи на загальне невдоволення, Коко була в захопленні від композитора. Через деякий час почалася війна, і Стравінський був змушений покинути царську Росію і переїхати до Швейцарії. Незабаром він разом з родиною перебрався до Франції, а ще через кілька років, в дуже важкі часи для всієї його родини, Коко запрошує його погостювати на її віллі, розташованій в передмісті Парижа.

Так між двома творчими людьми почався бурхливий роман, який подарував світові легендарні парфуми «Шанель №5» та безліч музичних творів нового формату…

 • Малер (1974)

Оригінальна назва: Mahler

Про кого: Густав Малер

Країна: Великобританія

Режисер: Кен Рассел

Біографічний фільм про життя і творчість видатного австрійського композитора Густава Малера.

Малер – відомий диригент, але останні роки життя виявилися важкими для нього. Він одержимий темою смерті і виснажений хворобливими ревнощами до своєї дружини, яка на вісімнадцять років молодша за нього.

 • Наречена вітру (2001)

Оригінальна назва: Bride of the Wind

Про кого: Альма Шиндлер-Малєр

Країна: Німеччина, Великобританія, Австрія

Режисер: Брюс Бересфорд

Чудово цей фільм описує Олег Яськів: «Вишуканий, біографічний, костюмований фільм розповідає про життя однієї з найцікавіших жінок Європи того часу Альми Шиндлер-Малер, яка стала музою для цілого покоління представників австрійської сецесії. У її чоловіках чи коханцях перебували композитор Густав Малер, художники Густав Клімт та Оскар Кокошка, архітектор Вальтер Гропіус, поет і письменник Франц Верфель – всі перші постаті свого часу, лідери та засновники художніх напрямків. Усі – складні та цікаві особистості. Безумовно, що й сама їхня жінка Альма Шиндлер не могла бути небезталанною і пересічною людиною.

У результаті вийшла розкішна картина про час та його геніїв, про мистецтво та його натхненників. Про минуле, чий блиск можна лише відшуковувати у відблисках майже вічних зірок…».

 • Гілка бузку (2007)

Оригінальна назва: Ветка сирени

Про кого: Сергій Рахманінов

Країна: Росія, Люксембург

Режисер: Павло Лунгін

Художній фільм про відомого російського композитора Сергія Рахманінова, якому, за легендою, після кожного виступу приносили букет білого бузку від прекрасної незнайомки. Це тривало до його еміграції в США, однак через деякий час, вже за океаном, після концерту букет з’явився знову.

 • Тридцять дві історії про Ґлена Ґульда (1993)

Оригінальна назва: Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Про кого: Ґлен Ґульд

Країна: Канада, Нідерланди, Португалія, Фінляндія

Режисер: Франсуа Жирар

Фільм складається із коротких замальовок, які ближче знайомлять глядача із життям, роботою та особистістю цього відомого канадського піаніста.

 • Каллас назавжди (2002)

Оригінальна назва: Callas Forever

Про кого: Марія Каллас

Країна: Італія, Франція, Іспанія, Велика Британія, Румунія

Режисер: Франко Дзефіреллі

В центрі художньої картини всесвітньовідома співачка Марія Каллас. Дія фільму відбувається у 70-і рр. ХХ століття. Оперна діва усамітнено живе в Парижі і твердо вирішила, що її кар’єра вже завершена. Однак її друг і продюсер Ларрі Калле переконує у протилежному: лише потрібно вийти на сцену і заспівати.

Марія загоряється ідеєю взяти участь у новому спектаклі. Вона мріє заспівати улюблену партію Тоски з однойменної опери Дж. Пуччіні. Але все складається не так прекрасно, як вона собі уявила – у Каллас почались проблеми з голосом.

 • Думки сторін (2001)

Оригінальна назва: Taking Sides

Про кого: Вільгельм Фуртвенґлер

Країна: Велика Британія, Німеччина, Франція, Австрія

Режисер: Іштван Сабо

Фільм знятий на основі реальних подій. Після завершення Другої світової, під денацифікацію потрапляє відомий диригент Вільгельм Фуртвенґлер. Як відомо, в ті роки останній був важливою фігурою у сфері культури. Однак він робив все можливе для того, щоб допомогти єврейським музикантам, а деяких із них навіть врятував від концтабору. Справу диригента передають майору Стіву Арнольду, який повинен усе ретельно перевірити. Після допиту підозрюваного і багатьох свідків, думки сторін розходяться, і кожен по-своєму правий…

Наталя МЕНДЮК

8 коментарів до “20 фільмів про класичну музику

 1. Дуже дякую! Список імпонуючий! Багато з цих фільмів бачила, деякі збираюсь подивитись. Ще почула, що є фільм про “молодого Тосканіні”. І що насправді прикро: ні одного якісного нормального фільму про українських композиторів чи виконавців. Старий московський фільм про Соломію Крушельницьку – це безнадійне болото, акторка мала таке саме поняття про манери і виховання співачки, як я про ритуальні танці Мозамбік-Гвінеї. В результаті вийшла ганебна карикатура, з якої всі колеги просто сміялись. Але, на жаль, більше фільмів про українських музикантів не було. Хіба що документальний фільм “Міф” про Сліпака, але ж він не зовсім про те.

  1. Щиро вдячна за відгук! Мрію, що колись матиму нагоду робити такі підбірки і про українських композиторів та музикантів!

 2. Можно добавить ещё «Никколо Паганини» — четырёхсерийный телевизионный художественный фильм о жизни и творчестве Никколо Паганини, выпущенный к 200-летию со дня рождения великого итальянского скрипача и композитора. Снят по мотивам книги А. К. Виноградова «Осуждение Паганини» по заказу Гостелерадио СССР в 1982 году.

 3. Сделайте
  фильм про В. Барвинского. Божественный мастер фортепианной миниатюры. И о том, как его власть угробила. Предел жестокости.

  1. Ідея чудова! Життя цього видатного композитора, його трагічна доля однозначно заслуговують на екранізацію! Справа за сценарієм

 4. Прошу добавить Прощание с Петербургом (1971). В главной роли Гиртс Яковлевс – Иоганн Штраус — озвучание – Александр Демьяненко. Фильм . О пребывании в России австрийского композитора Иоганна Штрауса, его концертном сезоне в Павловске летом 1857 года и любви к русской аристократке Ольге Смирницкой, которой он посвятил несколько сочинений.

 5. Галина підбірка! Обов’язково треба подивитися ці фільми. Я би ще додала серіал “Візит до Мінотавра” (СРСР) про Страдіварі, дуже любила в дитинстві цей сюжет!

 6. Спасибо за содержательный список!
  Уже давно ищу фильм, кажется, 80-го года “Тщетный путь Баха к славе”. Его показывали у нас году в 82-83-м в русском дубляже. Лучшего фильма о Бахе я пока и не припомню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *