15 творів класичної музики до Різдва

Автори Moderato підібрали 15 композицій класичної музики, написаної композиторами різних епох спеціально для періоду Різдвяних свят! Деякі з них є надзвичайно популярними, а деякі, надіємось, стануть для Вас справжніми відкриттями. Тож, гарного Вам святкування з чудовою вічною музикою!

1) Арканджело Кореллі. «Різвяний концерт» (Кончерто ґроссо ор.6 №8)

Чудова композиція італійського композитора і скрипаля другої половини    XVII – початку XVIII століття. У рукописі твору митець зазначив: «Fatto per la notte di Natale» («написаний в ніч напередодні Різдва»). Концерт складається із шести частин, де останньою є знамените Largo. Pastorale ad libitum, яке символізує прихід пастухів до новонародженого Ісуса.

2) Георг Фрідріх Гендель. Ораторія «Месія»

Г.Ф.Гендель оспівує народження Ісуса Христа променистим розділом своєї ораторії (№12), в якому цитує рядки із Книги пророка Ісаї (Іс. 9:5): «Бо Дитя народилося нам, даний нам Син, і влада на раменах Його, і кликнуть ім’я Йому: Дивний Порадник, Бог сильний, Отець вічности, Князь миру».

3) Йоганн Себастьян Бах. «Різдвяна ораторія»

Грандіозна композиція Й.С.Баха створена на Різдво 1734 року. Вона складається із шести самостійних частин (шести кантат), кожна з яких призначена для окремого виконання у святкові дні під час Різдвяних свят.

Див.також: Різдвяна ораторія Й.С.Баха

4) Вольфґанґ Амадей Моцарт. «Катання на санах»

Композиція є останньою із трьох його Німецьких танців, К605. Швидше за все вона створена для балу Віденського імператорського двору. Як і більшість сучасних митців та артистів, В.А.Моцарт для зображення зимової атмосфери скористався методом «просто додай звучання дзвоників» 🙂

5) Фелікс Мендельсон. «Hark! The Herald Angels Sing» («Вісники ангельські співають»)

Хто б міг подумати, але музика до цієї популярної різдвяної пісні належить Ф.Мендельсону. Написана вона у 1840 році як частина кантати «Festgesang» («Святковий спів») для чоловічого хору та оркестру. Цікаво, що автор слів, Чарльз Веслі, вважав, що характер майбутньої композиції має бути доволі повільним та дещо гнітючим. На щастя, Ф.Мендельсон створив на їх основі чудову та піднесену музичну композицію!

6) Микола Лисенко. Опера «Різдвяна ніч»

Різдвяна тематика була також популярною серед українських композиторів. Чудовим зразком може слугувати хоча б опера класика української музики, М.В.Лисенка. Написана вона на основі відомої повісті Миколи Гоголя. Захопливий сюжет, поетичні ліричні епізоди перемежовуються яскравими жанровими замальовками, красою яких захоплювалася ще Олена Пчілка («величні співи колядкові, особливо «Ой ходив-бродив місяць по небі», розмаїті хорові співи інші, то жваві, мов хвилі, то смутні, захоплювали увагу слухачів міцно!»). Сумно, однак опера, яка була такою популярною за життя композитора, в останні десятиліття практично не ставиться. Надіємось, що в найближчий вона з’явиться в репертуарі українських оперних театрів.

7) Петро Чайковський. «Лускунчик»

«Лускунчик» Петра Чайковського, мабуть, є найпопулярнішою серед композицій класичної музики, присвячених різдвяній тематиці. Щороку окремі епізоди з історії про дівчинку Марі та її чарівний сон, чує майже кожен, адже вони вже давно стали невід’ємними елементами теле-, радіопередач та кінематографу, а сам балет присутній в репертуарі більшості світових театрів опери та балету.

8) Каміль Сен-Санс. «Різдвяна ораторія»

Різдвяна ораторія написана французьким композитором всього за два тижні, адже він дуже хотів, щоби вона прозвучала на Різдво 1858 року. Хоча термін, за який вона створена є надзвичайно коротким, все ж у ній є чимало прекрасних епізодів, а частини, в яких солістам акомпанує лише арфа зачаровують!

9) Бенджамін Бріттен. «A ceremony of Carols» («Церемонія колядок»)

Різдвяна кантата англійського композитора написана на основі текстів із «The English Galaxy of Shorter Poems» (дослівно «Англійська галактика коротких поезій») під редакцією Джеральда Буллетта на староанглійській та латинській мовах. Складається із 11 частин. Так само, як і в «Різдвяній ораторії» К.Сен-Санса, значну роль тут відіграє тембр арфи.

10) Арнольд Шенберг. Різдвяна музика

Чудова композиція для камерного ансамблю є аранжуванням гармонізації відомої католицької колядки «Es ist ein Ros entsprungen» («Виросла троянда») М.Преторіуса. Музика цього твору не має нічого спільного із експресіоністичними та атональними композиціями автора, а навпаки, випромінює світло та спокій!

11) Ральф Воан-Вільямс. Фантазія на теми різдвяних колядок

Одночастинна Фантазія для баритону, хору та оркестру англійського композитора ХХ століття створена на основі англійських народних колядок. Цікаво, що усі оригінальні композиції, які увійшли до твору («The truth sent from above», «Come all you worthy gentlemen», «On Christmas night all Christians sing»), зібрані композитором самостійно на півдні Англії.

12) Олів’є Месіан. «Різдво»

Якщо Вам захотілося чогось менш сентиментального, то композиція Олів’є Мессіана Вам сподобається! Це одна із частин циклу «Двадцять поглядів на немовля Ісуса» (№13). До речі, на відео, яке пропонуємо до прослуховування, дружина Месіана – Івонна Лоріо виконує цей твір для композитора!

13) Іван Небесний. Ораторія «Небесний щедрик»

«Щедрик» Миколи Леонтовича за останнє століття став справжнім різдвяним хітом в усьому світі та отримав величезну кількість найрізноманітніших аранжувань, в тому числі й серед українських композиторів. Оригінальне застосування він отримав в ораторії сучасного українського композитора Івана Небесного, який пов’язав «Щедрика» із тематикою Революції Гідності. Написана вона для карильйону (дзвонів), мішаного і дитячого хору, симфонічного оркестру та саундтреку зі звуками Майдану Незалежності під час буремних подій кінця 2013 – початку 2014 років.

14) Юрій Ланюк. «Щедрик»

Ще одна чудова обробка «Щедрика» сучасного львівського композитора Юрія Ланюка вражає своєю нестримною енергією та запалом! Ви будете в захваті!

15) Віктор Камінський. «Що то за предиво» для камерного оркестру

Кардинально іншою за характером є обробка колядки «Що то за предиво» ще одного сучасного львівського композитора Віктора Камінського.

Не дивлячись на те, що твір є цілком інструментальним, він створює подібне враження, як і величні ораторії Й.С.Баха та Г.Ф.Генделя, адже його музика допомагає задуматися про основне – таїнство народження Божого Сина («Син Божий став Сином людським, щоб син людський став сином Божим». Іриней Ліонський).

Moderato щиро вітає з Різдвом! Нехає буде з Вами Боже благословення та опіка, й принесе гармонію, радість та надію!

Наталія МЕНДЮК

 

 

2 коментарі до “15 творів класичної музики до Різдва

  1. Cтефцю! Пречудова підбірка і дуже зі смаком оформлений матеріал – мої улюблені учениці і тут виявились на висоті! Дякую сердечно і тепер вже точно впевнена, що майбутнє львівського музикознавства в надійних руках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *