Камерний ансамбль NotaBene – ще зовсім молода ланка в українській академічній музиці. Тим не менше, за короткий час свого існування цей київський колектив вже став доволі відомим, адже об’єднує кращих музикантів країни, виступаючи у мобільних складах NB Duo, NB Trio, NB Quartet, NB Quintet.
«Ласкаво просимо у світ, де люблять музику» – саме таким є творче кредо NotaBene, дотримуючись якого музиканти прагнуть познайомити усіх із прекрасними зразками камерної музики
12 лютого у Львові у Дзеркальній залі Львівської опери відбувся концерт NB Trio, у складі Максима Грінченка – скрипка, Артема Полуденного – віолончель та Романа Лопатинського – фортепіано. Напередодні Moderato вдалося поспілкуватися із цими чудовими виконавцями!
Moderato: – NotaBene Trio є частиною концертного альянсу NotaBene Chamber Group, якому цього року виповнюється 3 роки! Розкажіть детальніше про Ваш колектив, мету його заснування та діяльність.
NB Trio: – Колись дуже давно (сміються – ред.) зібралися ми всі разом, і подумали: чому б не поставити собі за мету зіграти побільше камерної музики? Так і утворився камерний ансамбль NotaBene. Поступово збільшувався склад, долучалися нові люди: зараз в нашій групі навіть є майстер художнього слова. Ми його залучаємо до різних проектів, і як вокаліста, і як актора. Одним із останніх заходів стало виконання квартету «На кінець часу» О.Месіана, де він зачитував передмову композитора до кожного розділу твору. Поступово ми розвиваємося, працюємо. Маємо надію, що незабаром з’явиться фестиваль камерної музики. Поки що це лише ідеї, однак ми вже починаємо планувати проведення такого фестивалю.
Moderato: – Ви виступаєте у різних складах: у дуетах, тріо, квартетах, тощо. Як це впливає на Ваш репертуар?
NB Trio: – За нетривалий час нашого існування ми поки що, мабуть, не охопили і третини творів і композиторів, імена і назви яких формують своєрідний топ-10 найвідоміших чи найбільш виконуваних. Треба чимало часу, а можливо й життя не вистачить, щоби все переграти. Звичайно, намагаємось постійно розширювати наш репертуар. От наприклад, на концерт у Дзеркальній залі Львівської опери ми обрали доволі незвичне поєднання: Шуберт-Шнітке. Фортепіанне тріо А.Шнітке – це важкий твір як для сприйняття, так і для виконання, адже він є пізнім опусом у творчості митця. На противагу йому ми захотіли виконати масштабне Тріо ор.100 Ф.Шуберта, яке по суті можна прирівняти до симфонії.
Moderato: – Які саме властивості музичної композиції при виборі репертуару привертають вашу увагу в першу чергу?
NB Trio: – У першу чергу важливим нам видається критерій деталізації нотного запису, котрий визначає наскільки композитор чітко намагається передати свою ідею. Коли композитор є живим, він може поспілкуватися із виконавцем і пояснити свою концепцію. Це один підхід. Однак якщо автор прагне, щоб його твір виконувався через сто чи двісті років, то має доволі скрупульозно, як наприклад Ф.Шуберт, записати кожну деталь щоб полегшити виконавцю завдання розшифрувати його ідеї, або хоча би частину з них, і звісно ж додати щось своє. Коли вдається «схопити» ідею, зачепитися за неї – це нам найцікавіше!
Moderato: – Кожен з Вас є прекрасним солістом, кожен має чималий сольний репертуар. Що на вашу думку найважливіше під час ансамблевого музикування? Можливо треба володіти особливими рисами характеру, чи достатньо певних вмінь та навичок?
NB Trio: – Мабуть, це все має бути в комплексі, але насамперед – це бажання грати разом і слухати один одного. Важливе також бажання творити разом. На нашу думку, великі солісти були і є переважно гарними ансамблістами. Однак, доволі часто у музикантів топ-рівня просто немає достатньо вільного часу для цього. Коли все ж таки знаходиться можливість кілька разів на рік викроїти час для ансамблевого музикування, результат виходить, як правило, феноменальний.
Moderato: – У Києві 14 лютого за вашою участю відбудеться проект під назвою «Закохані в Класику». У чому його суть?
NB Trio: – Цей проект ми приурочили до двох свят: одне з них – це 14 лютого, День усіх закоханих, друге – наше свято, адже цьогоріч взимку нашому ансамблю виповнюється 3 роки. Це буде святковий ефір, який відбуватиметься на радіо «Аристократи». Його буде вести Іванка Карабиць. В межах ефіру ми у різних складах (дует, квінтет, секстет) будемо виконувати цікаві та різнопланові композиції. Тож запрошуємо приєднатися до цієї події, адже любов і музика – це поняття, без яких наше життя було б неможливим!
Слухайте NotaBene Chamber Group у прямому ефірі радіо «Аристократи» 14 лютого о 19 год.
Фото із офіційної сторінки Львівської опери у Facebook
Розмовляла Наталя Мендюк