Фредерік Дешам: «Трофею світу в Україні – бути!»

Цього року відбувся ХІІ Всеукраїнський відкритий конкурс баяністів-акордеоністів «Візерунки Прикарпаття», який оцінювали семеро фахівців: із України (Ігор Саєнко, Юрій Чумак, Ярослав Олексів), Латвії (Сподріс Качанс), Литви (Маріте Маркявічене), Італії (Володимир Зубицький) та Франції (Фредерік Дешам). Після конкурсних змагань та низки концертів нам вдалося поспілкуватися із Головою журі, Президентом Всесвітньої конфедерації акордеоністів («Confédération Mondiale de l’Accordéon»), професором, всесвітньовідомим викладачем-методистом, лауреатом Кубка світу та Трофею світу – Фредеріком Дешамом.

– Цьогорічний 69-ий Трофей світу (Trophée Mondial) пройшов у м. Лоуле (Португалія). Два Трофеї виграли акордеоністи з України. Мене цікавлять основні особливості методу оцінювання учасників змагань.

Фредерік Дешам: – Протягом усього змагання в кожній категорії учасникам журі заборонено користуватися мобільними телефонами та спілкуватися один із одним. З цією метою вони сидять дуже далеко один від одного в концертному залі. Член журі не має права оцінювати конкурсанта зі своєї країни, а також колишнього чи теперішнього студента/учня. Дві найвищі та дві найнижчі оцінки не враховуються, з інших обчислюємо середнє арифметичне. На кожен Трофей світу ми намагаємось запросити якомога більше суддів, щоб зробити процес оцінювання більш гнучким.

– Чи можуть трапитися курйозні ситуації на такому престижному акордеонному конкурсі? Чи почуваються учасники схвильовано перед виступом на сцені?

Фредерік Дешам: – Пригадую, що такий випадок стався цього року в Лоуле. Перед виступом порвався пояс акордеона одного з виконавців. Ми зробили ремонт, і згодом музикант був готовий до змагань. Якщо говорити про емоції, то мені здається, що кожен відчуває себе трохи нервовим, але таке відчуття може бути корисним для музиканта, тому що дуже часто він викладається на повну. Адреналін однаково може бути найкращим другом або найгіршим ворогом.

– Опишіть будь ласка Deschamps channel? Як він працює? З якою метою Ви створили цей канал?

Фредерік Дешам: – Ідея започаткувати веб-канал з’явилася у керівництва СІА (Confédération Internationale des Accordéonistes – Світова конфедерація акордеоністів – ред.), де я працював деякий час перед СМА (Всесвітня конфедерація акордеоністів) з метою промоції святкування щорічного Світового дня акордеона, який відбувається 6 травня і проходить почергово у багатьох країнах світу із різними часовими поясами (від Китаю до Чилі). Deschamps channel є веб-каналом, створеним з метою росту популярності акордеона, а також для полегшення спілкування учасникам прямих ефірів. Завдяки новітнім технологіям у світі Інтернету слухачі, викладачі, композитори можуть комунікувати зі мною або з іншими людьми просто під час концертів, змагань чи майстер-класів. Я пригадую один значимий приклад такої Інтернет-розмови, коли відомий композитор В’ячеслав Семьонов у чаті повідомив мене про помилку, яку допустив музикант під час виконання його твору, таким чином ми змогли виправити її під час ефіру з майстер-класу.

– Чи Ви брали участь у телевізійних шоу, присвячених акордеонній музиці? Як це виглядає у Франції?

Фредерік Дешам: – У Франції під керівництвом Паскаля Савара (Pascal Savard) на телеканалі TNT відбувається унікальне шоу під назвою Au bonheur de Nacre. Під час ефіру виконавці грають вживу, дають інтерв’ю на музичні теми, говорять про країни, звідки вони приїхали тощо. Я також брав участь у цьому шоу, опісля Паскаль допоміг мені структурувати та зробити ефективнішим мій веб-канал.

Андрій Душний, автор статті – Юліана Бурда, Фредерік Дешам

Можете описати Ваші основні враження від організації обох конкурсів, які відбувалися цього року в Дрогобичі: Міжнародного «Perpetuum mobile» та Всеукраїнського відкритого «Візерунки Прикарпаття»?

Фредерік Дешам: – Я повинен визнати, що мене по-справжньому вразила організація обох змагань. Директор, пан Андрій Душний (я завжди називаю його босом) делегує обов’язки дуже ефективно, крок за кроком. Він комунікує із багатьма творчими, добре освіченими та мотивованими людьми, які можуть допомогти йому в кожну мить навіть у деяких складних завданнях. Така майстерність допомагає йому створити зв’язок між українськими та світовими музикантами та менеджерами.

– Що Ви думаєте про акордеонну музику українських композиторів?

Фредерік Дешам: – Загалом у мене склалися найкращі враження про творчість українських композиторів. Більше того, мушу відмітити, що іноді виконання технічно та в музичному плані складних опусів Віктора Власова, Володимира Зубицького, В’ячеслава Семьонова є великим викликом для музикантів.

– Прелюдії та фуги Й. С. Баха, сонати В. А. Моцарта та Д. Скарлатті по-різному звучать у фортепіанному та акордеонному виконаннях. Можете коротко описати спосіб видобування звуку на акордеоні?

Фредерік Дешам: – Окрім тембру, головною відмінністю фортепіано та акордеона є відсутність механізму педалі в останньому, тому звук на акордеоні триває лише під час натискання його клавіш/кнопок. Втім я не думаю, що це може бути вирішальним фактором під час виконання класичного репертуару. Мій девіз: «Рух творить звук».

Андрій Душний, Фредерік Дешам, подружжя Боделл, Ігор Саєнко

– Чи розглядалися українські Дрогобич або Трускавець як міста-кандидати для проведення 71-го Трофею світу-2021? Які категорії можуть бути додані у випадку проведення тут Трофею?

Фредерік Дешам: – Так, звичайно. У випадку проведення конкурсу в Україні всі правила СМА будуть адаптовані до місцевого середовища. Я в Україні відкрив для себе багато нових і важливих особливостей, наприклад у питаннях репертуару, способах навчання і виконання. Ми плануємо заохочувати учасників створювати щось нове, особливо в категорії композиції. Також є можливість включити категорію із народним оркестром. Мушу підсумувати, що за будь-яких умов Трофей світу буде проводитися в Україні. (планується, що 71-й Трофей світу-2021 буде проводитися в Трускавці за підтримки Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка – ред.).

– Пане Фредерік, наостанок розкажіть, як Ви провели вільний час?

Фредерік Дешам: – Шкодую, що не мав його достатньо, втім окрім Дрогобича відвідав мальовничі прикарпатські міста Трускавець, Східницю, Опаку. Я також спробував себе у риболовлі, вдалося впіймати форель. Загалом я дуже вражений українською гостинністю і повернуся сюди знову.

Розмову вела Юліана Бурда

Один коментар до “Фредерік Дешам: «Трофею світу в Україні – бути!»

  1. На мою думку дуже цікава стаття і висловлювання всесвітньо відомого професора пана Фредеріка Дешама про майбутнє проведення 71-Трофей Світу на України дає натхнення нашим викладачами їх студентам із підготовкою до міжнародних конкурсів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *