Доблесть, талант, навіть потужність – слова-відповідники латинського слова «virtu», яке стало смисловим ґрунтом для терміна «віртуоз». Саме слово, не без суперечок, постійно з’являється на вустах багатьох музикантів чи то у значенні надталановитого соліста або видатного теоретика, чи у значенні їх поєднання. Чи проник у міжнародний музичний фестиваль «Віртуози» дух ідеї даної словесної одиниці?
Інфо-грама
Це вже 36-ий фестивальний період проекту «Віртуози» – 18 надзвичайно різних концертів, які вже розпочали естафету у період від 18 травня до 10 червня у залі Львівської філармонії.
Історичний період музики, яка виконуватиметься на фестивалі – масштабний пласт музики від Вівальді, Баха, Бетовена до Канчеллі, Скорика, Станковича.
Формат концертів також дуже різний: від великих симфонічних до камерних, соло-концертів.
Гостями фестивалю є виконавці та диригенти із США, Азербайджану та Швейцарії, а також ті, що родом із Росії, однак живуть та працюють за її межами, маючи чітку проукраїнську позицію.
У фестивалі беруть участь Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Академічний молодіжний симфонічний оркестр «INSO-Львів», Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова», Оркестр барокової капели ЛНМА імені М. В. Лисенка, Камерний оркестр «Академія», Камерний оркестр «Collegium musicum». Рідко коли випадає така можливість порівняти та зробити професійний зріз зразу стількох музичних виконавських інституцій Львова.
Відкриття
Фестиваль мав чудове «Передвідкриття» – постановку опери-балету «Історія солдата» Ігоря Стравінського у Підгорецькому замку до міжнародного дня музеїв. Таким чином організатори привернули увагу як до надзвичайно цікавого твору Стравінського, так до кращого фінансування музейної справи. Ця постановка відбувалася також минулого року на фестивалі «Контрасти», однак високий рівень музикантів та артистів балету, цікава постановка Сергія Наєнка, а також переклад українською Ганни та Михайла Янісів цього разу отримав заслужений резонанс.
Відкриття фестивалю було доручено Академічному симфонічному оркестру Львівської філармонії. На концерті звучала азербайджанська, американська та українська музика, ніби створюючи відчуття багатогранності у музичному наповненні майбутніх фестивальних днів.
Філармонічний оркестр впевнено розпочав «віртуозний місяць», та передав естафету Академічному молодіжному симфонічному оркестру «INSO-Львів», концерт якого мав заголовок «Верніков та друзі». Сьогодні розмова йтиме саме про нього.
Чому «Верніков та друзі»?
Цей вечір був зустріччю добрих друзів на концертній сцені: скрипалів Світлани Макарової, Павла Вернікова, Марії Ткачик та акордеоніста Романа Юсипея. Кожен сказав своє професійне слово, кожен пожартував, кожен прожив твори по-особливому. Окрім камерного складу оркестру (партії духових інструментів були відсутні в партитурах усіх творів), концерт сколихувала розширена група ударних, яка точно впоралася із поставленими виконавськими завданнями.
Вечір подарував щось дивне – насолоду чистоти звучання. Ні, ні – не абсолютної чистоти, і не те, щоб раніше всі пласти звуків зміщували свої траєкторії, просто сталася одна дрібничка – концерт записувався “на живо” фірмою звукозапису Toccata Classic! Тому навіть фотографам, з їх наче звичним і непомітним клацанням, було заборонено порушувати таку важливу тишу поряд із музикою.
Не можна не відзначити ведучу концерту Маріанну Фіртку, яка здійснила велику роботу із залом, кожного разу створюючи ефект діалогу: задаючи запитання, імпровізуючи, проводячи «ритуал «Вимкнемо телефони!» та розповідаючи про свої почуття. Дещо із сказаного не було доречним, однак позитивною рисою однозначно був контакт, який ведуча створила між глядачами та виконавцями.
Хочу ще раз підкреслити, що концерт прозвучав надзвичайно приємно. Виконавці продемонстрували тонкощі «скрипки Вівальді» та «скрипки Канчелі». Концерт для трьох скрипок Вівальді прозвучав дуже зібрано, чітко та яскраво: із проробленою драматургією та мелізмами. Твори Канчелі народилися із інструментів із сильним заглибленням, дивуючи слухачів безмежною витримкою пульсуючих образів. Ну а Пушкарьов із фантазією на теми пісень Л. Утьосова додав жартівливості та простоти після заглибленої та інтелектуальної музики попередніх.
Поки оркестри Львова тримають достатньо високий рівень, приємно дивуючи та даруючи задоволення. Слідкуймо далі за оркестровою естафетою на фестивалі “Віртуози”!
Розклад фестивалю на сайті Львівської обласної філармонії: http://www.philharmonia.lviv.ua
Петро ЖЕРУХА