В Україні вперше прозвучить віднайдений «Романс» для віолончелі С. Борткевича

Вперше після півстолітнього забуття 8 травня 2019 року в Національній філармонії України прозвучить українська прем’єра «Романсу» для віолончелі з оркестром харківського композитора-емігранта Сергія Борткевича. Твір виконуватиме відомий віолончеліст та композитор Золтан Алмаші в супроводі Національного ансамблю солістів «Київська камерата» (диригент – Валерій Матюхін).

Мистецький доробок Сергія Борткевича (1877-1952) є рідкісним зразком українського інструментального романтизму першої половини ХХ століття. Опинившись у вимушеній ізоляції від української культури та рідної землі, С. Борткевич у своїй творчості створив власний неповторний пласт української музики. Учень видатного композитора А. Лядова, а також С. Ядассона й А. Рейзенауера (учнів Ф. Ліста), С. Борткевич і сам викладав у престижних консерваторіях Берліну, Харкова та Відня. Під час перебування у Стамбулі він заснував там власну приватну консерваторію. В Австрії митець був удостоєний почесного звання Професора, а в 1947 р. на його честь у Відні засновано «Товариство Борткевича». В архіві Товариства зберігалися ноти творів композитора, багато з яких досі вважаються втраченими.

Борткевич у 1937 році (фотоархів Ваутера Калкмана, Нідерланди)

Цей втрачений скарб Товариства Борткевича довго бентежив дослідника з Англії Малкольма Баллана – не музиканта, але палкого любителя музики і власника великої колекції нот східноєвропейських композиторів. Саме він відшукав більшу частину творів митця, ноти яких були розпорошені архівами різних країн світу. А кропітка праця пошуковця неодмінно винагороджується і крихіткою фарту. В пошуках зовсім інших матеріалів у мережі Інтернет, Баллан випадково натрапив на он-лайн каталог Мюнхенської Вищої школи музики й театру. Без особливої надії, скоріше за звичкою, він ввів у пошукове поле запит «Bortkiewicz» і… знайшов ноти «Романсу» – першої з трьох п’єс для віолончелі з оркестром, які так довго «ховалися» від борткевичезнавців. У ході перемовин із бібліотекою Мюнхенської Вищої школи з’ясувалося, що там зберігається навіть не партитура, а комплект оркестрових голосів. Втім навіть цього було достатньо. Партитуру відновили й тепер публіка має унікальну можливість почути після більш ніж півстолітнього забуття «Романс» для віолончелі з оркестром Сергія Борткевича.

Вперше в Україні «Романс» виконає віолончеліст Золтан Алмаші. Того ж вечора прозвучить і світова прем’єра твору самого З. Алмаші – Концерт для двох скрипок і струнних «Невимовлені слова».

Повна програма концерту:

Є. Станкович – Камерна симфонія № 2 «Медитація»

З. Алмаші – «Невимовлені слова», концерт для двох скрипок і струнних (*світова прем’єра)

О. Кива – Камерна симфонія на вірші Т.Шевченка для голосу і оркестру

Б. Мартіну – Дивертисмент для скрипки, альта і оркестру

С. Борткевич – Романс для віолончелі з оркестром (*прем’єра в Україні)

В. Зубицький – «Експрес-танго» для скрипки, віолончелі, кнопкового акордеона, фортепіано і оркестру

Квитки на концерт можна придбати он-лайн за посиланням: https://widget.kontramarka.ua/en/widget26site91/widget/event/100092755

За матеріалами прес-релізу

Один коментар до “В Україні вперше прозвучить віднайдений «Романс» для віолончелі С. Борткевича

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *