Як створюється україномовний оперний контент: «Ukraine –Terra Incognita»

Сучасна українська опера «Ukraine Terra Incognita» присвячена оперному співакові Василеві Сліпаку, що загинув від кулі снайпера в АТО на Сході України. 24 серпня у соціальних мережах відбудеться презентація першої частини опери – «Міф Роду». За творчим задумом режисерки, співачки та дослідниці автентичного співу Уляни Горбачевської та композиторки Марії Олійник, дійство поєднає народний спів, симфонічну музику, free-jazz, інноваційні костюми та відео-арт. 

В основі опери 5 частин-символів: «Міф роду», «Міф дому», «Міф степу», «Міф любові», «Міф Залізного серця». За словами композиторки Марії Олійник, головний задум: «…зазирнути в себе і створити свою власну традицію на музичних пластах саме нашої автентичної музики». Ритуальні, рекрутські, козацькі, чумацькі, колискові та любовні пісні допоможуть пізнати минуле крізь призму сучасного. Лібрето опери – це погляд крізь роки, адже створене ще до подій на Майдані. Упродовж 3-х років формувалася команда проекту: виконавці автентичних пісень, оркестр, організаційний комітет тощо.

Композиторка Марія Олійник, співачка й режисерка Уляна Горбачевська

Важливою у опері постать Василя Сліпака, адже в образ Залізного Серця творці опери вкладають сакральне значення.

Основою виконавського складу є струнний оркестр, перкусія та фортепіано. 10 співаків водночас будуть сольними виконавцями, ансамблем і хором, а їхні тіла – хореографічною групою. За словами режисерки, персонажі в опері не лише голоси. Сольний жіночий спів – це Terra Incognita. Група чоловічих голосів – воїни, жіночі голоси – рід. Саксофон в опері озвучить Залізне серце, а перкусія – степ. На відміну від класичних опер, вокальні та інструментальні партії не завжди будуть прописані в партитурі. Це допоможе музиканту відчувати себе, свій український ген та вільно імпровізувати.

«Підглянути» за підготовкою опери можна на YouTube каналі проєкту:

Опера «Terra Incognita» – це теперішнє в минулому, голос предків, який потрібно почути. «Коли я пишу ці міфи, відчуваю, як зчитую інформацію, ніби вона вже десь була, зчитую і збираю, як інструмент, через який втілюється певна невидима матерія», – розповіла в інтерв’ю Zbruc композиторка Марія Олійник.

Пам’яті Василя Сліпака й усіх воїнів, які віддали своє життя за Україну, присвячена перша частина – «Міф роду». Прем’єра масштабного музичного дійства планувалася 29 червня, в день загибелі співака. Через карантинні обмеження перше знайомство відбудеться вже в День Незалежності, 24 серпня 2020 року. Всупереч всім перешкодам, команда продовжує створювати відео-арт, костюми та декорації; співаки – вивчати матеріали на репетиційних сесіях в Карпатах.

Фото – https://ymca-lviv.org/our-projects/news/ukraine-terra-incognita/

Людмила БУРДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *