Національний одеський філармонійний оркестр святкує 80-річчя з дня заснування

Цього року Національний одеський філармонійний оркестр відзначає важливу віху своєї історії – виповнилося 80 років з моменту його офіційного створення!  

Національний одеський філармонійний оркестр був заснований як симфонічний оркестр Одеської філармонії у 1937 році. Його диригентом на той час став професор Одеської консерваторії Леонід Могилевський (головний диригент оркестру впродовж 1937 – 1941, 1945 – 1947 років). Він був першим зі знаменитої династії одеських музикантів – дід піаніста Євгена Могилевського. Треба також згадати імена диригентів, які очолювали оркестр за роки його існування –  Олександр Клімов (1947 – 1949), Олександр Пресіч (1949 – 1964), Юрій Алієв (1965 – 1970), Ігор Симович (1972 – 1975), Георгій Гоцирідзе (1978 – 1989), Євген Шестаков (1990 – 1992).

За роки існування оркестру відбулися концерти під керівництвом та диригуванням таких композиторів, як Глієр, Данькевич, Дунаєвський, Лятошинський, Хачатурян та інші. Афіші колективу в різні роки прикрашали імена багатьох відомих українських та зарубіжних солістів: Давид Ойстрах, Еміль Гілельс, Мстислав Ростропович, Яків Зак, Лариса Руденко, Тетяна Ніколаєва, Віктор Третьяков, Юрій Башмет, Микола Петров, Олег Каган, Дмитро Башкіров, Ігор Ойстрах, Володимир Крайнєв, Едуард Грач, Ірина Архипова, Михайло Плетньов, Елісо Вірсаладзе, Володимир Віардо, Максим Венгеров, Вадим Рєпін, Євген Кісін, Сергій Крилов, Паата Бурчуладзе, Марія Гулегіна, Євген Могилевський, Дора Шварцберг, Максим Федотов, Олександр Князєв, Юхим Бронфман, Петро Андершевський, Борис Березовський, Борис Блох, Франческо Лібетта, Стівен Іссерліс, П’єтро де Марія, Сем Хейвуд, Олексій Ботвінов, Валерій Соколов, Давид Герінгас та багато інших.

З 1991 року оркестр очолює Хобарт Ерл саме з цього моменту починається новий етап в професійному становленні оркестру. Національний одеський філармонійний оркестр став першим симфонічним оркестром з України, який перетнув і Атлантику, і екватор. У виданні Chicago Tribune писали наступне:

«Для більшості американської публіки слово “український” мабуть не викличе яскравого образу, окрім, хіба що великодніх писанок. Одеський філармонійний оркестр змінить цей стереотип, якщо багато з нас його почують. В п’ятницю під час свого американського дебюту в “Оркестр Хол” оркестр показав, що його можна порівняти з найкращими американськими оркестрами. … Ерл тримає Одесу в чудовій формі».

З отриманням Україною Незалежності змінився також статус оркестру: в 1993 році Розпорядженням Кабінету Міністрів України оркестр отримав державний статус та був перейменований в Одеський державний філармонійний оркестр, а у 2002 році оркестр отримав статус Національного колективу.

Хобарт Ерл

Оркестр та головний диригент Хобарт Ерл виступали в кращих концертних залах 15-ти країн світу, серед них – Карнегі-Холл (Нью-Йорк), Кеннеді-Центр (Вашингтон), Музікферайн (Відень), Барбікен-Холл (Лондон), Академія ім. Ф. Ліста (Будапешт), Філармонія (Кельн), Великий зал Московської консерваторії, Великий зал Санкт-Петербурзької філармонії ім. Д. Шостаковича, зал Генеральної Асамблеї ООН, Національна музична Аудиторія (Мадрид) та інші.

Під керівництвом Хобарта Ерла оркестр брав участь у багатьох міжнародних музичних фестивалях: the Bregenz Spring Festival (Австрія), the Festival of Perth (Австралія), the Lugano Spring Festival (Швейцарія), the Chichester Festivities (Великобританія), the Nuits Musicales du Suquet in Cannes (Франція), “Будапештська весна” (Угорщина), “Варненське літо” (Болгарія) і  “Музична столиця Європи” (Салоніки, Греція). Також оркестр регулярно виступає в різних містах України та плідно співпрацює з такими відомими українськими диригентами, як Володимир Сіренко, Володимир Кожухар, Микола Дядюра, Аллін Власенко, Роман Кофман, Віктор Плоскіна, Наталія Пономарчук, Кирило Карабиць, Оксана Линів та інші.

Разом із диригентом Хобартаом Ерлом оркестр виконав багато творів, які раніше в Одесі ніколи не виконувались. Це II, III, VI та IX симфонії Густава Малера, VIII симфонія Антона Брукнера, Чотири останні пісні Ріхарда Штрауса, варіації «Енігма» Едварда Елгара, Три уривки з “Воцека” Альбана Берга, “Планети” Густава Холста, “Салон Мехіко” та “Портрет Лінкольна” Аарона Копланда та симфонія “Ієремія” Леонарда Бернстайна.

Компакт-диски маестро Хобарта Ерла та Національного одеського філармонійного оркестру з серії «Музика України» з творами М. Скорика, Є. Станковича та М. Колесси перебувають в каталозі фірми ASV (Великобританія) та визнані в усьому світі. Запис V симфонії П. Чайковського, зроблений Австрійським радіо у Віденському Мюзікферайні в березні 2001 року, отримав Гран-прі в номінації «Кращий класичний альбом» в Just Plain Folks 2002 Music Awards в Голівуді. 6 та 8 листопада 2013 року в Одесі відбулися два концерти Національного одеського філармонійного оркестру під керуванням диригента Хобарта Ерла на честь 75-річного ювілею видатного українського композитора Мирослава Скорика. Концерти були записані для випуску диска всесвітньо відомою фірмою «Naxos» звукорежисером Тімом Хендлі, який приїхав з Лондона зі своєю апаратурою. Диск був виданий в серпні 2014 року.

З 2014 року Національний одеський філармонійний оркестр щороку проводить міжнародний музичний фестиваль Black Sea Music Fest (художній керівник фестивалю – Хобарт Ерл).

Сьогодні в складі оркестру близько 100 інструменталістів, серед яких заслужені артисти України та лауреати міжнародних конкурсів.

Фото надані Одеським національним філармонійним оркестром

2 коментарі до “Національний одеський філармонійний оркестр святкує 80-річчя з дня заснування

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *