«Історія солдата» І. Стравінського у Львівській опері

20 травня 2018 року Львівська Національна Опера представить постановку «Історії солдата» Ігоря Стравінського.

Прем’єра вистави відбулася в 1918 році в Лозанні. «Історія Солдата» або ж «Байка про солдата і чорта, яка читається, грається і танцюється» виконувалася по всьому світу у різних постановочних версіях: балет, сюїта для камерного оркестру… Однак, первісна театральна версія Ігоря Стравінського – Шарля Фердинанта Рамю ставиться досить рідко. Тому можливість побачити спектакль справді унікальна.

Оригінальний жанрово-стильовий мікс, створений І.Стравінським і Ш.Ф.Рамю  поєднує  пантоміму, балет та інструментальну сюїту.

Тема “байки” – угода людини з дияволом  – універсальна для всієї європейської культури. Бідний солдат повертаючись до дому з війни, з речей – торбинка та скрипка, по дорозі зустрічає чорта, який вимінює в нього скрипку на книгу, завдяки якій солдат зможе стати щасливим і багатим. Чорт просить лишитись на три дні, щоб навчити його грати на скрипці, той погоджується, але повернувшись до дому розуміє, що його не було три роки. Його ніхто не впізнає, а його наречена за цей час вийшла заміж за іншого.

Зрозуміло, що чарівна книга не приносить щастя Солдату, та історія кохання всупереч законам казки, завершується сумно: нечиста сила перемагає, хоча й не одразу.

Вічна, загальнолюдська проблема вибору між добром і злом – здавалося б, ці поняття несумісні і можуть існувати лише як протиставлення одне іншому. Але це не так. І добро, і зло співіснують у людській душі, розриваючи її на шматки. Рано чи пізно вона постає в житті кожної людини, і кожен сам, відповідно до своїх моральних цінностей та переконань, робить вибір.

Можливо, що «Історія солдата» І.Стравінського нагадає нам про те, що в нашому житті завжди є вибір між добром і злом.

Виконання “Історії солдата” у цьому складі було підготовлено спеціально для Міжнарожного фестивалю сучасної музики “Контрасти” у 2016 році. Вдруге Львівська філармонія показувала цю виставу у Підгорецькому замку у травні 2017 року.

Музична драма для читця, трьох танцюристів та інструментального септету відбудеться 20 травня, у неділю, о 15:00 у Дзеркальній залі Львівської національної опери.

Виконавці: Олег Ласка (солдат), Наталія Рузяк (принцеса), Мирослав Мельник (чорт)

Львівський інструментальний септет у складі: Лідія Футорська (скрипка), Богдан Степко (кларнет), Андрій Будай (фагот), Олег Петришин (труба), Олександр Мартинов (тромбон), Адріан Фединський (контрабас), Володимир Веретельник (ударні).

Диригент: Сергій Хоровець

Текст читає:  Юрій Глущук

Постановка:  Сергій Наєнко

Квитки за посиланнями: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/show/118

Фото надані виконавцями

Юлія ПУТІКОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *