Франц Ксавер Моцарт: історія кохання

Впродовж тридцяти років, які Франц Ксавер Моцарт провів у Галичині, він зумів пройти шлях від приватного вчителя музики до найбільш помітної постаті у культурному житті краю! Тому, читаючи листи митця, мало віриться, що спочатку місце перебування Францу Ксаверу зовсім не подобалось і він неодноразово хотів повернутися додому. Зовсім згодом в житті юнака з’явилася та, що зуміла заполонити серце митця на довгі роки!

Жозефіна була дружиною губернського радника італійського походження – Людвіґа Каетана Бароні фон Кавалькабо. Подружжя на той момент мало уже трьох дітей.

Ф.К.Моцарт захопився нею із першого дня знайомства, однак тривалий час приховував свої почуття. Протягом п’яти років він проводив уроки музики для її дітей. Надзвичайно талановитою виявилась Юлія, яка згодом стане відомою піаністкою і композиторкою та буде виступати із своїм наставником. Її талант високо оцінить Роберт Шуман, який присвятить їй Гумореску для фортепіано (ор.20).

Жозефіна стала міцною опорою для Франца Ксавера. Вона була його меценаткою, співвласницею Товариства св. Цецилії, яке заснував композитор. Моцарт-молодший щиро вірив, що настане момент, коли вони зможуть бути разом. Він довгі роки боровся за її увагу, прихильність, навіть спланував гастролі, які б мали допомогти йому, як колись його батькові, підкорити Європу, щоб Жозефіна, не сумніваючись, покинула свого чоловіка.

«В неділю ввечері я від’їжджаю, віддаляючись ще далі від моєї єдиної мети. З яким щасливим серцем я вітатиму ту годину, яка знову наблизить мене до тебе! Як я буду радіти, коли нарешті зможу рахувати години, коли ми знову з’єднаємося! Як мені прийдеться виправляти те, що зараз втрачене! Моє серце каже мені, що ми будемо щасливими, невимовно щасливими. – Боже, дай мені сил сміливо здати цей складний іспит, щоб я зміг повернутись гідним тебе назад у твої обійми!»

Люблін, 25 травня 1819 року

Однак цього так і не сталося. Не дивлячись на те, що їх почуття були взаємними, Жозефіна зберегла вірність своєму чоловікові. Через три роки, коли Франц Ксавер повернувся із гастролей, вона поселила його у себе в будинку. Він став для Кавалькабо сімейним музикантом. Навіть тоді, коли родина переїде до Відня, Моцарт-молодший назавжди покине Галичину, та поїде з ними, де спочатку житиме в їх будинку, а через деякий час на одній вулиці.

Читайте також: Моцарт у Львові? Так! Моцарт-син

Вона була поряд до останніх його днів: навіть терміново приїхала у Карлсбад, коли дізналася про критичний стан митця. Франц Ксавер заповів їй усе, в тому числі рукописи та особисті речі батька. Через рік після смерті Моцарта-молодшого саме вона за свій кошт встановить на його могилі пам’ятник та організує поминальний Реквієм!

Хоча їм так і не судилося бути разом, вони зуміли зберегти теплі почуття впродовж всього життя, ставши опорою у житті одне одного!

P.S. На жаль, у вільному доступі немає портрету Жозефіни Кавалькабо, але ймовірно він буде презентований, як і особисті речі Ф.К.Моцарта, на виставці присвяченій композитору в рамках фестивалю LvivMozArt. Виставка триватиме впродовж 18.08 – 19.09 у Палаці Потоцьких (м.Львів, вул. Коперника, 15).

Деталі на сайті фестивалю: http://mozart.lviv.ua 

Головне фото – портрет Ф.К.Моцарта роботи Олександра Войтовича. Фото надано організаторами фестивалю LvivMozArt.

Наталія МЕНДЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *