До 130-ліття Василя Барвінського: концерт Віоліни Петриченко

23 лютого у Львівській обласній філармонії відбудеться концерт, присвячений 130-й річниці від дня народження Василя Барвінського. Доля українського мистця нікого не залишає байдужим, як і його вишукані твори – «Українська сюїта», насичена елементами народної пісенності, розмаїттям ліричних настроїв, 5 прелюдій, а також один із перших в українській музиці Фортепіанний концерт.

Виконавська доля концерту віддзеркалила трагічне життя композитора. Твір, над яким Василь Барвінський працював протягом 1917-1937 років, був вперше виконаний його учнем Романом Савицьким у Львові з нагоди 50-літнього ювілею композитора. Рукопис концерту був загублений після арешту Василя Барвінського і жорстокого знищення майже усіх його рукописів тоталітарним режимом. Після повернення композитора із 10-річного заслання пошуки концерту f-moll виявилися марними. Та все ж, завдяки зусиллям музикознавця Романа Савицького-молодшого твір було знайдено у 1993 році в архіві Сапрунів, що зберігався в українсько-італійській родині Гедіні-Сікорських в Буенос-Айресі (Аргентина). А вже 1994 року концерт фа-мінор знову зазвучав у Львівській філармонії у виконанні Марії Крушельницької. На жаль, композитор на той час вже давно відійшов у вічність…

Попри заборони, віддані учні Василя Барвінського активно виконували та пропагували його твори. Серед них – піаністи Роман Савицький, Дарія Гординська-Каранович, скрипаль Роман Придаткевич. Музика композитора звучала і за кордоном, зокрема в Лондоні у виконанні Любки Колесси, а вже у 1981 році німецький органіст та піаніст Міхаель Грілл записав першу платівку з творами Василя Барвінського, до якої увійшли 4 прелюдії та 6 фортепіанних мініатюр.

Нещодавно до творчості Василя Барвінського звернулася піаністка Віоліна Петриченко, родом із Запоріжжя, яка зараз проживає у Німеччині. Вона записала новий компакт-диск, до якого увійшли 8 фортепіанних прелюдій, цикл “Любов” та Сюїта на українські теми Василя Барвінського. Виконавська манера піаністки позначена віртуозністю, легкістю та надзвичайною емоційністю. Вона успішно концертує в Голландії, Німеччині, Франції, Австрії, Іспанії та Чехії. Не забуває виконавиця і про Батьківщину, активно пропагуючи поряд з творчістю Василя Барвінського – композиції Віктора Косенка, Левка Ревуцького, Ігора Шамо та інших.

У виконанні Віоліни Петриченко на концерті у Львові прозвучать:

В. Барвінський. 5 прелюдій

В. Барвінський. «Українська сюїта»

В. Барвінський. Концерт для фортепіано з оркестром фа-мінор

Окрім Львова, ювілейні концерти до дня народження Василя Барвінського піаністка зіграє у таких містах України:
21 лютого – Чернівці

25 лютого – Івано-Франківськ

28 лютого – Хмельницький

1 березня – Київ

20 березня – Дніпро

21 березня – Запоріжжя

22 березня – Черкаси

Фото із офіційної сторінки Віоліни Петриченко у Facebook.

Дарія ГОРДІЙЧУК

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *