Чим дивуватимуть «Контрасти». У Львові розпочався фестиваль сучасної музики

Впродовж 5-21 жовтня у Львові триватиме ХXIV Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти», який є одним з найбільших майданчиків у сфері сучасної академічної музики для обміну досвідом, спілкування, проведення майстер-класів та лекцій, і, звісно, прем’єр. Що ж нового та неординарного зможемо почути цього року? Наведемо найцікавіші факти.

Світові прем’єри

Цьогоріч в рамках фестивалю “Контрасти” відбудуться прем’єрні виконання одразу трьох творів. Першою прозвучить Monopartita для струнного оркестру швейцарського композитора Ганса Шаубля. Написаний ще 55 років тому, цей складний для виконання твір, за словами швейцарського диригента Сімона Камартіна, ще ніколи не представляли слухачам. Під батутою маестро С. Камартіна виступить учасник багатьох фестивалів не лише класичної, а й джазової музики – Академічний симфонічний оркестр “INSO-Львів”.

Коли: 6 жовтня о 18:00

Де: Львівська національна філармонія

На концерті-закритті фестивалю на слухачів чекає одразу дві світові прем’єри від українських композиторів.

Першим свій твір представить талановитий митець молодої генерації Назар Скрипник, який цього року отримав грант Президента України. Його творчий проект “451” для симфонічного оркестру, live-електроніки та перформансу натхненний романом Рея Бредбері “451 градус за Фаренгейтом”.

Другим буде виконуватися твір знаної львівської композиторки, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Богдани Фроляк. Вона презентує публіці композицію для голосу, скрипки та симфонічного оркестру “Gloria in excelsis Deo”.

Коли: 21 жовтня о 18:00

Де: Львівська національна філармонія

Мирослав Скорик

 

Маестро Мирослав Скорик

2018 рік – ювілейний рік М. Скорика, і до 80-ліття митця приурочено чимало концертів по всій Україні. На цьогорічному фестивалі “Контрасти” прозвучать чотири твори, що презентують різні періоди творчості маестро: Партита №2 для камерного оркестру (1970), Концерт для віолончелі з оркестром №1 (1983), Диптих для струнних (1993), Концерт для скрипки з оркестром №7 (2011).

Віолончельний концерт – знаковий твір для творчості композитора. За написання концерту йому було присуджена Державна премія імені Тараса Шевченка (1987). На концерті-відкритті  твір прозвучить у виконанні Оксани Литвиненко.

Партиту №2 та Диптих для струнних виконуватимуть львівські колективи, з якими композитора пов’язує багатолітня творча співпраця – Львівський камерний оркестр “Академія” та оркестр “INSO-Львів” .

Заключним акордом фестивалю стане Концерт для скрипки з оркестром №7 М. Скорика. Прозвучить твір у виконанні Назарія Пилатюка, якому і присвячена композиція.

Коли: 5 жовтня о 19:00 (Концерт для віолончелі з оркестром №1, 1983)

6 жовтня о 18:00 (Партита №2 для камерного оркестру, 1970)

7 жовтня о 18:00 (Диптих для струнних, 1993)

21 жовтня о 18:00 (Концерт для скрипки з оркестром №7, 2011)

Де: Львівська національна філармонія

 

Три музичних погляди на Олів’є Мессіана

«Ніколи мене не слухали з такою увагою та розумінням…», – такий спогад залишив О. Мессіан про перше виконання його знаменитого “Квартету на кінець часу”. Твір написаний композитором у полоні під час ІІ Світової війни. Його “прем’єра” відбулася у таборі для військовополонених 15 січня 1941 року на морозі у присутності кількох тисяч в’язнів. Квартет став однією з найтрагічніших музичних сторінок ХХ століття, та водночас сповненим надією і пов’язаний із численними християнськими символами.

На фестивалі твір прозвучить у виконанні Ігора Муравйова (скрипка), Тараса Менцинського (віолончель), Тараса Гамара (кларнет), Мирослава Драгана (фортепіано).

Коли: 14 жовтня о 21:00

Де: Львівська національна філармонія

Олів’є Мессіан та Івон Лоріо

Із творів О. Мессіана складатимуться два виступи на щорічній фестивальній “Ночі контрастів”, коли від сутінок і аж до світанку виконавці змінюють один одного, презентуючи як і твори класиків ХХ століття, так і сучасні (часто – власні) композиції.

Органні твори О.Мессіана виконає львівська органістка Олена Мацелюх.

Також під час “Ночі контрастів” прозвучить цикл “Образи слова Амінь”. 7 частин твору відповідають сімом образам пов’язаних з Амінь – від Амінь-сотворення до Амінь-загибелі. Першими виконавцями дуету стали сам композитор та його дружина Івон Лоріо. Прем’єрне виконання відбулось при важких обставинах – під час окупації Парижу німецькими військами. На фестивалі твір прозвучить у виконанні подружжя відомих львівських піаністів Оксани Рапіти та Мирослава Драгана.

Коли: 20 жовтня о 18:30 (органні композиції) та 22:00 (фортепіанний цикл)

Де: Фойє та Концертний зал Львівської національної філармонії

 

Відомі виконавці

Богдана Півненко – концертуюча українська скрипалька та знаний педагог, Заслужена артистка України. Вона пропагує виконання української музики, і на фестивалі виступить із унікальною програмою з творами відомих українських композиторів, зокрема, А. Сіренка, Б. Кривопуста, Є. Станковича, В. Сильвестрова та В. Зубицького.

Коли: 12 жовтня о 19:00 та 14 жовтня о 18:00

Де: Львівська обласна філармонія

Богдана Півненко

Відомі швейцарські музиканти Оана Камартін (скрипка) та Сімон Камартін (диригент) вражатимуть львівську публіку виконанням творів композиторів XX-XXI ст. Вони вже не вперше співпрацюють з молодіжним оркестром “INSO-Львів” , тому впевнені, що результат буде якнайкращим.

Академічний оркестр “INSO-Львів” здебільшого залучений у виконанні класичної та джазової музики, проте цього року вони приєднуються до фестивалю “Контрасти”. Молодим музикантам доручили виконання прем’єри швейцарського композитора Ганса Гаубля та творів сучасних європейських авторів – Яна Клусака (Чехія), Ґаліни Ґорєлової (Білорусь), Отмара Махи (Чехія).

Коли: 6 жовтня о 18:00

Де: Львівська обласна філармонія

Сімон Камартін

 

Майстер-класи для молодих композиторів

Також вперше в рамках фестивалю відбуватимуться сьомі за рахунком COURSE. New Generation – цикл міжнародних майстер-класів нової музики. Викладачами будуть відомі композитори з Польщі, Німеччини, Австрії та України. Вхід на більшість подій безкоштовний! Детальний розклад майстер-класів, лекцій, а також усіх концертів фестивалю Ви можете дізнатися, завантаживши безкоштовний буклет – Буклет фестивалю “Контрасти”

         Всім поціновувачам сучасної музики радимо придбати абонемент на концертний сезон філармонії 2018/2019 рр., що дасть змогу відвідувати не лише всі події фестивалю, а й усього концертного сезону!

Марія ЛІПІНСЬКА, Вікторія ШЕРШУН, Ірина ЛЮТА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *