Підтримка та розвиток юних музикантів у сфері класичного музичного виконавства – з такою метою восени 2016 року в Одесі заснований благодійний фонд Animato. Про ідею заснування фонду та важливість підтримки юних музикантів України, Moderato поспілкувалось із співзасновницею фонду – Віорікою Дєдіковою.
Ініціаторами стали двоє прекрасних музикантів: Максим та Віоріка Дєдікови, які отримали освіту в провідних європейських музичних академіях, та мали можливість займатися із такими педагогами як З. Брон, Н. Шаховська, Н. Гутман, Ф. Хельмерсон, Г. Хофман, Д. Герінгас, Д. Башкіров, та співпрацювати із видатними виконавцями і диригентами. Серед них В. Співаков, Мухай Танг, Сейджі Озава, Саймон Ратель, Е. Версаладзе, О. Криса та ще багато інших.
У 2008 році Максим мав честь грати англійській королівській сім’ї, впродовж 2009-2012 рр. приймав участь у найпрестижніших міжнародних фестивалях, таких як Verbier Festival, Gstaad Menuhin Festival, Santander Festival, а у 2012 р. кафедра віолончелі Вищої школи музики королеви Софії в Мадриді присудила йому звання кращого віолончеліста року. Нагороду вручала королева Іспанії – Софія.
Віоріка є надзвичайно талановитою скрипалькою. У 2006 році нагороджена Національною премією «Жінка третього тисячоліття». Впродовж навчання у Швейцарії виграла усі найпрестижніші стипендії країни. Удостоєна честі грати на скрипці Ф.-А. Гварнері 1714 року протягом 2008-2012 рр.
Детальніше про заснування та проекти фонду нам розповіла Віоріка Дєдікова.
Moderato: – Що підштовхнуло Вас до створення фонду та хто був ініціатором його створення?
Віоріка Дєдікова: – Створити фонд була спільна ідея з моїм чоловіком, відомим віолончелістом Максимом Дєдіковим, який є справжнім патріотом своєї країни. Він безмежно закоханий у рідне місто – Одесу. Не дивлячись на престижні пропозиції роботи, починаючи від Москви та закінчуючи скандинавськими країнами, він завжди хотів повернутись додому для продовження віолончельної школи. Звичайно, коли ми тривалий час перебували в Європі, ніхто не вірив нам, що можна просто взяти і повернутись назад (чомусь у нас прийнято вважати, що добре там, де нас нема), почати піднімати щось своє, тим паче в такий важкий час. Саме так ми зробили, і як результат з’явився проект «Благодійний фонд Анімато», який направлений на розвиток та мотивацію юних музикантів.
Moderato: – Як Ви зазначали, проект «Благодійний фонд Анімато» спрямований на підтримку і розвиток юних талантів у сфері класичного музичного виконавства. Чи є поширеною така практика в Європі?
Віоріка Дєдікова: – Наскільки ми знаємо існують фонди, але трохи іншого формату. Вони створені при фестивалях чи вищих навчальних закладах, які забезпечують студентів стипендіями.
Moderato: – У спільноті «Animato» у Facebook та на офіційному сайті є чимало звітів про майстер-класи, про співпрацю з конкурсами юних музикантів та подарунки, які фонд готував та готуватиме для лауреатів. Чи складно було організувати роботу Фонду та чи знайшлось багато охочих долучитись до співпраці?
Віоріка Дєдікова: – Фінансуємо та підтримуємо фонд ми самі, але серед прихильників нашої справи є і відомі музиканти, які натхненно підтримують нас. Ми безмежно вдячні, завжди раді і відкриті до будь-якої співпраці з новими людьми!
Moderato: – Як виникла ідея серії концертів під назвою «Педагоги та учні» та як формувався склад учасників?
Віоріка Дєдікова: – Вік учасників обмежується від 11 до 22 років. Ідея проекту базується на тому, щоб діти відчули себе справжніми артистами, мали змогу вийти на велику сцену і грати з оркестром, оскільки така можливість в наш час випадає дітям дуже рідко, а це неймовірні відчуття та ріст і досвід в музичному плані.
За сприянням фонду “Анімато” відбулися майстер-класи з відомим скрипалем Сергієм Кравченко та віолончелістом Олексієм Стадлером
І справді, за сприянням фонду відбулися майстер-класи із скрипалем Сергієм Кравченко, віолончелістом Олексієм Стадлєром. Крім того, Віоріка та Максим активно долучаються до проведення конкурсів молодих скрипалів та віолончелістів. Зокрема Animato готував подарунки для лауреатів Всеукраїнського конкурсу скрипалів «Срібна нота» (Одеса, 23-27.12.2016) та Міжнародного конкурсу віолончелістів «ProArt-2017», який відбудеться 11-14 травня у Хмельницькому.
Благодійний фонд приймає активну участь і в організації концертів. 5 травня в Чернівцях та 7 травня в Івано-Франківську Animato представлятиме програму «Педагоги та учні», в якій візьмуть участь юні виконавці-лауреати міжнародних конкурсів та їх педагоги.
Слухачі матимуть можливість познайомитись із творами П.Роде, Й.К.Баха, Т.Віталі, П.Чайковського, Е.Елґара, та почути їх виконанні Мирослави Іщенко, Катерини Варецької, Марії Чухарєвої, Вікторії Фортученко, Костянтина Томницького. На гостей чекатиме ще одна сенсація: останнім номером програми буде Концерт для віолончелі з оркестром англійського композитора Едварда Елґара, який прозвучить в інтерпретації Максима Дєдікова.
Усі твори виконуватимуться у супроводі симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії. Диригуватиме художній керівник оркестру, заслужений діяч мистецтв України – Йосип Созанський.
Запрошуємо усіх охочих! Підтримайте юних музикантів!
Фото з офіційного сайту фонду “Анімато” – www.animatofoundation.com
Розмовляла Наталія МЕНДЮК