Міжнародний фестиваль сучасної музики “Контрасти” є невід’ємною частиною музичного життя України. Впродовж 25-ти років саме ця подія є на пульсі сучасних мистецьких тенденцій. Щороку у фестивалі беруть участь багато відомих солістів, колективів та диригентів, у виконанні яких звучать десятки українських та світових прем’єр. У 2019 році “Контрасти” триватимуть впродовж 4-20 жовтня.
Цьогоріч фестиваль представить широку тематичну палітру подій: від проєктів експериментальної сучасної музики до європейської й української класики ХХ століття. Події “Контрастів” у 2019 році відбудуться у трьох містах України (Львів, Тернопіль, Київ) та у трьох львівських локаціях (у Львівській національній філармонії, Львівській національній опері, Львівському органному залі). Тож пропонуємо познайомитися із сімома найважливішими подіями (циклами подій), які неодмінно варто відвідати!
- Концерт-відкриття
Відкриття фестивалю відбудеться 4 жовтня у Львівській національній філармонії. Як зазначив польський диригент Вінсент Козловський, під орудою якого й розпочнуться ювілейні, 25-ті “Контрасти”, цей концерт буде “святом передусім української музики, фестивалю і сучасного мистецтва, відкритого до світу, актуального у своєму часі і місці, але й універсального”.
Подія об’єднає оркестрові композиції ХХ-ХХІ століть: першу симфонію (Sinfonia larga) Євгена Станковича, яку вважають одним із шедеврів у доробку митця, Концерт для альта з оркестром Альфреда Шнітке (солюватиме Катерина Супрун), “Чотири постлюдії” для симфонічного оркестру Дмітрія Капиріна. Завершиться концерт символічною смисловою аркою, першою симфонією французького композитора П’єра Вісмера, яка буде цікавою для поціновувачів музики першої половини ХХ століття, адже митець творив у той же час, що й М.Равель, Б.Барток, І.Стравінський чи А.Онеґґер.
Усі композиції прозвучать у виконанні Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії.
Читайте також: Вінсент КОЗЛОВСЬКИЙ: «Мистецтво існує аби розширювати можливості відчуття свого власного життя»
- Бернстайн, Гершвін та INSO-Львів
Усім, хто полюбляє перкусію, варто відвідати другу фестивальну подію під назвою “Spices, Perfumes & Toxins”, що відбудеться за участі віртуозного ізраїльського колективу Tremolo Ensemble, симфонічного оркестру INSO-Львів, які виступлять під батутою Теодора Кухара.
Для того, аби музиканти мали можливість продемонструвати композиції у повній мірі (у повному інструментальному складі) організаторам довелось запланувати збільшення сцени Концертного залу Людкевича. Тож подія обіцяє бути грандіозною! Вона неодмінно здивує виконавською майстерністю та цікавими тембровими поєднаннями. Ізраїльський ударний квінтет також презентуватиме два твори (два Концерти для ударних з оркестром) сучасних ізраїльських композиторів – Авнера Дормана та Дора Фішера. Музика цих митців прозвучить в Україні вперше!
Також у репертуар вечора ввійде симфонічна сюїта з оскароносного кінофільму “У порту” (1954) Леонарда Бернстайна та Симфонічна картина за оперою “Порґі і Бесс” Джорджа Гершвіна. Саме ця знаменита опера американського композитора включає відому на весь світ “Summertime”, яка здобула популярність та часто виконується у найрізноманітніших інтерпретаціях й аранжуваннях.
- Цикли концертів “Ескіз до портрету композитора”
Серед 14-ти львівських подій ювілейних “Контрастів” важливе місце посідатимуть концерти із підзаголовком “Ескіз до портрету композитора”, у яких звучатиме камерно-інструментальна музика сучасних польських та українських митців.
Першою із них буде подія, присвячена творчості Кшиштофа Меєра, що відбудеться у Дзеркальній залі Львівської опери 6 жовтня. Дві інші репрезентуватимуть українське мистецтво. Зокрема, у Львівському органному залі (10 жовтня) Олександра Турянська-Мельє (сопрано) та Олена Мацелюх (орган) виконуватимуть твори Святослава Луньова, а 12 жовтня на сцені Концертного залу Людкевича в інтерпретації Євгена Громова прозвучать композиції київського митця Володимира Загорцева.
- Музика литовських композиторів
Чи доводилось Вам щось чути про мистецтво Литви? Чи, можливо, знайомитись із їх музичним спадком? Погодьтесь, в Україні така можливість трапляється доволі рідко! Однак щороку “Контрасти” розширюють свою географію, тому для тих, хто щодня полюбляє збагачувати свої мистецькі пізнання, у межах 25-го фестивалю теж знайдеться цікава подія!
6 жовтня у Львівській філармонії Р.Бейнаріс та В.Стряупайте-Бейнаріене презентуватимуть музику литовських митців та мисткинь, серед яких Юлюс Юзелюнас, Ґедрюс Свілайніс, Вайда Стряупайте-Бейнаріене, Лорета Нарвілайте та Реміґіюс Шілейка. Усі твори програми написані для гобоя або його різновидів, у зв’язку з чим вона отримала назву “Oboe magic”. Невід’ємним атрибутом мистецького втілення стануть авдіо- та відеозаписи.
- Lutosławski Piano Duo
У 2019 році польський фортепіанний дует Lutosławski Piano Duo святкує своє 20-річчя. Створений він у 1999 році випускниками Варшавської музичної академії імені Фридерика Шопена Емілією Сітаж та Бартоломеєм Вонсіком. У репертуарі колективу близько ста композицій, серед яких твори, які в окупованій Варшаві кілька десятків років тому виконував знаменитий фортепіанний дует у складі В.Лютославський – А.Пануфнік.
У Львові колектив виступить 15 жовтня. Програму вечора складуть твори трьох поколінь польських композиторів – В.Лютославського, Т.Сікорського та В.Блєхажа. Розпочне вечір транскрипція “Післяполудневого відпочинку фавна” К.Дебюссі, яка, як відомо, теж була частиною репертуару дуету Лютославський-Пануфнік, однак, як всі інші аранжування, згоріла під час Варшавського повстання. Не омине увагою Lutosławski Piano Duo єдину збережену композицію цього колективу – Варіації на тему Паганіні В.Лютославського, яка впродовж 20 років є візитівкою дуету, та з якої й розпочалась їх успішна історія.
Завершить вечір транскрипція одного з найвідоміших зразків балетного жанру ХХ століття – “Весна священна” І.Стравінського.
- Ніч контрастів
Щороку однією із найбільш очікуваних подій фестивалю є “Ніч контрастів”. Цей проєкт вже традиційно охоплює два календарних дні. У 2019 році подія триватиме у ніч з 19 на 20 жовтня у приміщенні філармонії.
Подія складатиметься із дев’яти різних проєктів, які проводитимуться у різних локаціях філармонії (різних частинах фоє, у Концертному залі Людкевича). Відвідувачі матимуть можливість переміщуватися від одного концертного майданчика до іншого, а також зможуть провести час у спілкуванні з музикантами та композиторами в невимушеній атмосфері у лаунж-просторі.
У рамках цьогорічної “Ночі контрастів” виконавці представлять публіці найновіші тенденції в сучасній інструментальній та електронній музиці, а також показ мультимедійних проєктів: у виконанні Олени Мацелюх прозвучать органні твори Філіпа Ґласса, в рамках українського гастрольного туру програму із творів сучасних композиторів презентуватиме Neo Electric Quartet, польський квартет виконавців на струнних електричних інструментах. Також під час “Ночі контрастів” відбудеться фінальний концерт майстер-класів нової музикии 8. COURSE, який вже втретє проводиться під час фестивалю. Сучасна музика прозвучить і на сольних інструментах у виконанні Богдана Кожушко (акордеон) та Назара Стеця (контрабас). Ще у програмі події — музичний театр TRANSFLEISCH, Фортепіанний квартет Петеріса Васкса, а також Techno set від Music Dyer.
Детальна інформацію про подію: https://philharmonia.lviv.ua/event/%d0%bd%d1%96%d1%87-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%96%d0%b2-19-10-2019-18-00/
- Концерти української музики. Світові та українські прем’єри
Провідною тематичною лінією 25-их “Контастів” стане репрезентація українського музичного мистецтва. У цьогорічному фестивалі із композицій українських митців ХХ-ХХІ ст. повністю складатимуться 7 концертних програм. Крім того, їх твори також звучатимуть у переважній більшості подій. Тож зупинимось на декількох з них.
11 жовтня Академічний оркестр Львівської національної філармонії, Львівський ансамбль акордеоністів, які виступлять під орудою Теодора Кухара, презентуватимуть програму “Лятошинський об’єднує”. Вона поєднає композицію провідного симфоніста ХХ століття Бориса Лятошинського (Симфонія №2) із творами трьох сучасних українських композиторів: Богдана Сегіна, Богдана Кривопуста та Євгена Петриченка.
12 жовтня Мирослав Драган (фортепіано) та Наталія Дитюк (сопрано) виконають вокальні композиції чотирьох галицьких митців: В.Барвінського, С.Туркевич-Лукіянович, А.Солтиса та А.Нікодемовича.
13 жовтня галицький контекст продовжить подія із однойменною назвою. Солюватиме на сцені Львівської філармонії Оксана Рапіта. У її інтерпретації прозвучать зразки галицької фортепіанної музики двох поколінь митців: В.Барвінського і С.Людкевича, а також їх учнів – А.Рудницького та З.Лиська відповідно.
Камерні оркестрові сучасних українських митців 18 жовтня звучатимуть на сцені Львівської національної філармонії у виконанні львівських солістів та оркестру “Академія”, які виступлять під орудою Ігора Пилатюка.
Концерт-закриття фестивалю (20 жовтня) органічно завершить провідну тематичну лінію ювілейних “Контрастів”, адже програму події цілком складуть композиції українських митців. Виконуватиме їх польсько-український склад солістів, які виступлять у супроводі Академічного камерного оркестру “Віртуози Львова” (диригуватиме Тарас Вергун).
Розпочне вечір “Львівський сувенір a la Partita” для двох фортепіано, ударних і струнних Віктора Камінського. Ця композиція звучатиме на львівській сцені вперше! Подібний виконавський склад має також “Spanish Suite” Алли Сіренко, адже у партитурі цієї композиції особлива роль теж відведена ударним та струнним. Колоритність та неповторність найбільшої країни Піренейського півострова композиторка втілила з допомогою солюючого саксофона.
Та найбільш очікуваними пунктами вечора будуть дві світові прем’єри сучасних львівських композиторів. Ці твори, так би мовити, “щойно вийшли з-під пера”, адже написані вони у 2019 році. Це “Ukraina – Terra Incognita” Марії Олійник та “Паралелі” Михайла Шведа.
Саме таким буде завершення 25-х “Контрастів”! Притримуємось думки, що навіть найвибагливіший слухач знайде у програмі цьогорічного фестивалю подію до душі, тому нижче також пропонуємо їх повний перелік, який є доступним за вказаним посиланням:
http://contrasts.org.ua/contrasts-2019-web.pdf
Зображення надані організаторами фестивалю “Контрасти”
Наталя МЕНДЮК