VII фестиваль «День українського баяна та акордеона» у Дрогобичі

Фестиваль-марафон «День українського баяна та акордеона» відбувся у Дрогобичі: цей захід встиг закріпити за собою реноме щорічного та об’єднати концертні майданчики різних навчальних закладів міста. Організаторами Фестиваю виконавців на народних інструментах є український композитор, баяніст та диригент Володимир Рунчак, Національна Всеукраїнська музична спілка й Асоціація баяністів та акордеоністів України.

В рамках фестивалю 28 березня 2019 року у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені І. Франка відбувся масштабний концерт. Ось ведучий заходу доцент Богдан Пиц оголошує імена перших виконавців. Насичену програму розпочав виступ учня музичної школи м. Борислава Костика Максима (кл. Іваночка І.), опісля якого слухачі мали можливість почути старшого колегу, студента Інституту музичного мистецтва ДДПУ Дутка Миколу (кл. доц. Душного А.).

Далі у звучання акордеона та баяна вливаються різнорідні звукові барви інших інструментів, таких як скрипка, клавіші (синтезатор), сопілка, бандура та дзвінкий голос завдяки старанням учнів-виконавців інструментального ансамблю «AKKOLAD» із Дашавської ДМШ ім. Ф. Колесси під керівництвом Куртого І.). Після звуків мелодії із «Амелі» Я. Тірсена та «Зайчат» М. Глубокова на сцені знову з’являється ще один вихованець Франкового університету – Собіль Іван (кл. викл. Шафети В.), за яким слідує учень із Дашави Новак Максим (кл. Куртого І.).

Ніжні звуки бандури у поєднанні з акордеоном лунають під час виступу університетського студентського інструментального дуету в складі Когут Мар’яни та Дидика Романа (кл. доц. Душного А.), переплітаючись в українських народних піснях «Чом ти не прийшов» та «Місяць на небі» в аранжуванні О. Бобечко та В. Салія.

Наступним на сцені з’являється гість, студент Дрогобицького музичного коледжу ім. В. Барвінського Медвідь Максим (кл. викл. Сирватки І.), після виступу якого вокально-інструментальне тріо із Дашави у складі Гужан Уляни (бандура), Михайлів Юлії (вокал), Куртого Ігоря (акордеон) виконує твір авторства Я. Олексіва на сл. А. Канич «Дві флейти» та композицію М. Гаденка на сл. М. Хоросницької «В Стрийськім парку є озерце». Ще один студент ДМК ім.. В. Барвінського Орос Володимир (кл. Гамара В.)  завершує виступ солістів-виконавців на баяні та акордеоні.

Серед різноманіття виступів проявили свої вміння не лише учні із музичних шкіл області, а й учителі. У дуеті Медвідя Івана та Близнюка Миколи (представників початкових мистецьких навчальних закладів Перемишлян і Радехова) прозвучали «Гроза» із циклу «Пори року» А. Вівальді та «Болгарська сюїта» В. Семенова.

Підсумком марафону став виступ творчого тандему старших викладачів Інституту музичного мистецтва Андрія Боженського (баритон) та Валерія Шафети (акордеон). У їх виконанні прозвучали «Пісня з полонини» С. Сабадаша на слова О. Пономаренка та «Ой ти дівчино, з горіха зерня» А. Кос-Анатольського на слова І. Франка, викликавши гучні овації присутніх у залі слухачів.

Андрій Боженський (баритон) та Валерій Шафета (акордеон)

Цікаво була побудована програма концерту, де виконавці могли проявити себе як солісти, учасники ансамблів, виконати твори різних напрямків вітчизняних і зарубіжних авторів. Особливим високим технічним рівнем виконання відзначилися студенти-солісти, настроєва гра яких відзначалася майстерним переплетінням візерунків музичної тканини із варійованою ритмікою та переконливим умінням розгортати драматургію творів різних стилів. Такі виступи стануть вагомим стимулом для молодших колег із музичних шкіл регіону у процесі розвитку їх професійних та виконавських умінь.

Свою майстерність музиканти із ВНЗ мали можливість проявити під час виконання таких творів, як українська народна пісня в обр. А. Марценюка «Ой джигуне, джигуне»,  «Весняний хоровод» Г. Дініку, Експромт «П’яццоломанія» Є. Дербенка, Варіації на тему лемківської народної пісні «Кедь ми прийшла карта» В. Чумака та «Ommagio ad Astor Piazzolla» В. Зубицького.

Після виступів учасників організатор фестивалю та Міжнародних конкурсів (грудневого «Візерунки Прикарпаття» і травневого «Perpetuum Mobile») кандидат педагогічних наук, доцент Андрій Душний виступив із вітальним словом, зробивши акцент на важливій ролі акордеона та баяна не лише як солюючих, а й акомпонуючих інструментів.

Зазначимо, особливістю щорічного марафону «День українського баяна та акордеона» є одночасні концерти баяністів-акордеоністів у різних містах України за участі вітчизняних виконавців та гостей із інших країн світу.

Двічі на рік, на базі ДДПУ ім. І. Франка проводяться конкурси баянно-акордеонного мистецтва – у грудні «Візерунки Прикарпаття» та травні «Perpetuum mobile» й ряд Міжнародних науково-практичних конференцій.

Юліана БУРДА,

магістр фортепіано і музикознавства,

викладач Дрогобицького музичного коледжу ім. В. Барвінського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *