Знання без забобонів: “Траурний марш” Ф.Шопена

Кожна українська історична оповідь наповнена сумішшю важких фізичних та моральних випробувань. Не є винятком і сучасність: все більше «рослин пробиваються крізь асфальт». Історія поляків також має сторінки боротьби за самостійність, що стали причиною багатьох романтичних творів, найяскравішим та певне найвідомішим із них буде “Траурний марш” Ф.Шопена.

Час музики

Фридерик Францішек Шопен (Fryderyk Franciszek Chopin) – композитор, який  найкраще відомий як майстер-мініатюрист (всі найцінніші композиції є відносно недовгі). Також він здобув велику славу видатного піаніста; дуже багато його творів виконуються піаністами-виконавцями сьогодні на концертах, міжнародних конкурсах, та є взірцем техніки й індивідуального виконання (інтерпретації) майстерного піаніста. Музика Шопена вже давно стала світовим джерелом висловлення найрізноманітніших почуттів.  Піаністи найбільше цінують написані ним етюди op.10 та op.25 (та 3 етюди без зазначення опусу), романтичним натурам часто до вподоби його ноктюрни, вальси, полонези та мазурки. Для меланхолійних характерів – сонати, експромти, фантазії.

Але чи знаєте Ви частиною якого твору Шопена є знаменитий “траурний марш”? Тут варто заглибитися в історію…

Отож, ХІХ ст., Польща: придушено повстання об’єднаних литовців та поляків проти Російської імперії, яке знаменується у історії як Листопадове (Польське) повстання 1830-31 років. Фридерик Шопен завжди мав причини для меланхолії та ностальгії, але ця подія вкроїлася сильним болем у душу патріота. У 1838 році напередодні річниці Листопадового повстання товариство польських емігрантів вирішило відзначити пам’ять про героїчної події. У тому ж році Фридерик написав всім відомий Траурний марш. Збіг? Я так не вважаю, не дивлячись на те, що доказів цьому не знайдено. З часом Шопен створює ще три частини та об’єднує їх разом із маршем у одну Сонату для фортепіано сі-бемоль мінор (No. 2 in B flat Minor op. 35), що отримала своє ім’я від славнозвісної третьої частини – Траурна.

Сонату №2 Ф.Шопена виконує Марта Аргеріх:

Отож, частинами Сонати для фортепіано №2 Шопена є: 1) Allegro, 2) Scherzo, 3) Funeral March, 4) Presto (Allegro, Scherzo, Presto – це стандартні позначення характеру швидкості італійського походження. Allegro – із італ. весело, Scherzo – із італ. жарт, Presto – із італ. швидко). Соната є узагальненим символом скорботи та пам’яті про відчайдушну боротьбу за життя, що закінчилася смертю. Тут можна провести безліч паралелей, повертаючись до сучасності. Не забуваймо, що Листопадове повстання не було марним!

Траурний марш Шопена звучав на похоронній церемонії Джона Кеннеді, Вінстона Черчеля, Марґарет Тетчер, однак виконання його саме на похороні розпочалося ще задовго до них. Вперше офіційно Траурний марш було виконано на похороні його автора. Неодноразово перекладений для різного складу оркестрів, він став джерелом багатьох іронічних моментів, але до сьогодні не втратив своєї серйозної ваги.

Час слухати

Також хочу звернути увагу на те, що Траурний марш Шопена чомусь зазвичай виконують тільки частково, викидаючи саме ті моменти, де початкові «страхітливі» співзвуччя  набувають сенсу, розв’язуючись у музику, пронизану світлом і надією. Музична драматургія твору є збалансованою та філософською. Кінець є лише початком, однак який рухається лише вперед…

Виконання Артура Рубінштейна:

Траурний марш Шопена має різні оркестрові переклади, здійснені відомими світовими композиторами. Один із них – це переклад для оркестру англійського композитора сера Едварда Ельгара, в якому “Марш” отримав, на нашу думку, більш помпезний характер:

Петро ЖЕРУХА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *