27 січня виповнилося 262 роки із дня народження Вольфґанґа Амадея Моцарта. У нашій спільноті у Facebook ми вирішили запитати, які ж композиції видатного композитора Вам найбільше до вподоби. З обраних читачами творів, редактори сформували плей-лист. Бажаємо приємного прослуховування!
Фантазія ре мінор, К.397
Відкриває список Фантазія ре мінор – один із найпопулярніших творів В.А.Моцарта для фортепіано соло. Із рукопису збереглися лише окремі фрагменти, а сам композитор так і не встиг повністю завершити Фантазію. Вважають, що останні такти твору дописав Август Бернгард Мюллер, один із шанувальників композитора.
Пропонуємо прослухати Фантазію у виконанні Еміля Гілельса:
Концерт для флейти та арфи з оркестром, K.299/297c – 2 частина
Це дивовижне поєднання інструментів виникло у зв’язку з тим, що Концерт композитору замовив французький дипломат Адрієн-Луї де Бонньєр, який чудово володів флейтою. Його дочка грала на арфі, а батько дуже хотів зіграти з нею дуеті. Цікаво, що в цей же час В.А.Моцарт давав їй приватні уроки гри на цьому інструменті, а згодом скаржився своєму батькові у листах, що аристократ заплатив йому за роботу лише половину обіцяної суми. Можливо, цей неприємний досвід й посприяв тому, що композитор не написав більше жодного твору для арфи?
Концерт для фортепіано з оркестром №23, К.466
Концерт створювався паралельно із оперою «Весілля Фіґаро». Неабияк заворожує друга частина цього твору – чудова та натхненна сициліана. Пропонуємо познайомитися із нею у виконанні В. Горовиця:
Концерт для фортепіано з оркестром №21, K. 467
Є не менш популярним, аніж попередній Концерт. Його уривки неодноразово використовувались у кінематографі: зокрема, у таких кінострічках як «Шпигун, який мене кохав» (1977), Ельвіра Мадіґан (1967), «Різні світи» (2015), «Явище» (2008), «Сутичка» (2007) та «Повернення Супермена» (2006). Погодьтеся, список чималенький!
Реквієм
Реквієм є останнім твором В.А.Моцарта, однак він так і не встиг його завершити. За приблизними даними йому належить лише дві третини музичного матеріалу, а решту, за дорученням вдови композитора Констанції, дописали його учні – Йозеф Ейблер та Франц Ксавер Зюссмайр. Однак Реквієм став одним із найпопулярніших творів В.А.Моцарта, а «Kyrie eleison» та «Lacrimosa» є найбільш впізнаваними його частинами.
Меса до мінор, К.427. Kyrie eleison
Творчому перу В.А.Моцарта належить близько 70-ти духовних композицій, серед них 18 мес. Велика меса до мінор є однією із наймонументальніших. Початок її створення припадає якраз на час одруження митця із Констанцією, яка згодом мала стати виконавицею партії сопрано на прем’єрі твору у 1873 році. Перше виконання відбулося у Зальцбурзі, та чи брала у ньому участь Констанція достеменно не відомо.
Опера «Чарівна флейта»
«Чарівна флейта» стала однією із найуспішніших опер ще за життя композитора. Вона вважається однією із п’яти найпопулярніших опер у всьому світі. Хоча увертюра до опери є менш відомою, аніж увертюра до «Весілля Фіґаро», ще однієї візитівки творчості В.А.Моцарта, сама опера, безумовно, складає їй значну конкуренцію.
Симфонія № 25, K.183
Симфонія №25 є однією із двох мінорних симфоній у творчості композитора. Однак на відміну Симфонії №40, яка зуміла стати справжнім шлягером, ця композиція менш популярна. Тим не менше, саме вона звучить на початку фільму «Амадей» (1984). Написана у віці 17 років, коли юний В.А.Моцарт повернувся у Зальцбург після великої гастрольної поїздки в Італію.
Симфонія №40, К.550
Завершує наш список улюблених творів В.А.Моцарта від підписників Moderato у Facebook справжній «хіт» класичної музики – Симфонія №40. Саме вона набрала найбільше голосів. І справді, Симфонія є одним із тих творів, які часто можна почути по телебаченню, на радіо, та навіть на вулиці у вигляді рингтону чийогось смартфона. Тож насолоджуймось цим шедевром у виконанні Базельського камерного оркестру (диригент – Умберто Бенедетто Мікеладжелі).
Дякуємо усім нашим читачам, які вказали улюблений твір В.А.Моцарта в день народження композитора!
Приєднуйтеся до сторінки Moderato у Facebook: https://www.facebook.com/moderato.in.ua
Наталя МЕНДЮК