Міжнародна перемога українського фортепіанного дуету

4 червня український фортепіанний дует «Fiori musicali» здобув чергову міжнародну перемогу: на музичному конкурсі Pietro Argento Competition в Італії дует у складі Олени Жукової та Ганни Хмари отримав ІІ премію (перша премія в цій номінації не присуджувалася).

ХХ Міжнародний конкурс імені видатного італійського диригента П’єтро Ардженто, відбувався з 1 по 4 червня в італійському місті Джоя-дель-Колле. Щороку учасники змагаються у таких категоріях: піаністи, камерні ансамблі і оркестри (включаючи джазові ансамблі та оркестри) та вокалісти (оперний спів, оперні дуети).

У категорії «Камерна музика» український фортепіанний дует у складі Олени Жукової та Ганни Хмари виборов ІІ премію. Міжнародне журі складалося з представників Італії та Росії. Ансамбль, який існує з осені 2015 року, за час свого існування неодноразово виступав у Великому і Малому залах Національної академії України та інших залах України, а також одержав ряд перемог у Міжнародних конкурсах.

Про враження від конкурсу та про майбутні творчі плани дуету нам розповіла Олена Жукова.

Moderato: – Які у Вас враження від конкурсу? Як Ви оцінюєте рівень учасників та наскільки великою була конкуренція в різних категоріях?

Олена Жукова: – Італія знаменита своїми культурними традиціями, в багатьох італійських містах, навіть дуже маленьких, проводяться музичні конкурси. Їх рівень буває дуже різним, але конкурс П’єтро Ардженто з першого дня приємно нас вразив. Наші власні виступи на конкурсі завадили послухати усіх учасників, але цьогорічні лауреати в номінації соло фортепіано, які виступали на закритті, демонстрували дуже високий виконавський рівень. Крім того, конкуруючи з іншими інструментальними складами, завжди ризикуєш, що, наприклад, джазовий колектив чи колектив з більшою кількістю учасників апріорі виглядатиме більш ефектно. Тому було надзвичайно приємно отримати таку високу оцінку від членів журі.

Moderato: – Чи є у майбутніх планах Вашого дуету якісь проекти, концертні поїздки, конкурси?

Олена Жукова: – Найближчі плани на майбутнє стосуються передусім розширення репертуару, який вже складається з двох годин музики: ми хочемо опанувати два великі цикли: Сонату Й.Брамса для двох фортепіано та «Симфонічні танці» С.Рахманінова. Після невеликої перерви сподіваємося представити ще більш розмаїту програму. Крім того, в нас є й інші численні творчі проекти, пов’язані не тільки з фортепіанним дуетом, тож слідкуйте за афішами!

Олена Жукова, піаністка і клавесиністка, Лауреат міжнародних конкурсів, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри камерного ансамблю НМАУ, засновник та викладач класу клавесина у Інституті музики ім. Р.М.Глієра, викладач камерного ансамблю у КССМШ ім. М.В.Лисенка. Приймала участь у численних концертах як соліст, ансамбліст та концертмейстер (клавесин та фортепіано) у багатьох залах міст України та за її межами, зокрема в Угорщині, Великобританії, Норвегії, Нідерландах тощо. Співпрацювала як артист оркестру з провідними музичними колективами міста Києва (Державним камерним ансамблем «Київські солісти», Симфонічним оркестром Національної філармонії України; працювала під орудою Саулюса Сондецкіса, Богодара Которовича, Кирила Карабиця, Рубена Толмачова, Зігфріда Хайнріха та ін.).

У 2000 році звернулася до історично поінформованого виконавства на старовинних інструментах. Приймала участь у виступах ансамблів «Ars Amarilli», «Secundum Аrtem» (започатковані нею), «Kiev-Baroque», «Art-Offertorium», «Collegium Kyiv» та ін.; майстер-класах провідних європейських музикантів. Має фондові аудіозаписи у Національній радіокомпанії України та CD за межами України.

Є Лауреатом Першої премії у двох категоріях престижного Міжнародного конкурсу гри на клавесині Ванди Ландовської (м. Руво ді Пулья, Італія, 2014), Лауреатом  Першої премії та призу глядацьких симпатій IV Міжнародного конкурсу вокально-фортепіанних дуетів «Три століття класичного романсу» (Росія, Санкт-Петербург, 2008), Лауреатом Першої премії Міжнародного конкурсу молодих виконавців «Мистецтво ХХІ століття» (Ворзель, Україна, 2003) та Дипломантом Міжнародного конкурсу виконавців Пьєра Лантьє (Париж, Франція, 1997), тощо.

Численні здобутки має і друга учасниця дуету – Ганна Хмара. Любов до камерно-ансамблевого музикування в неї з’явилася ще в період навчання у школі (Лауреат Четвертої премії та призу за краще виконання музики ХХ ст. Всеросійського конкурсу камерних ансамблів Інституту ім.Гнєсіних (м. Новомосковськ), Міжнародний конкурс ім. П’єра Лантьє (м. Париж) ІІ Гран-Прі; Концертіно-Прага – ІІІ премія). У роки навчання у НМАУ ім.П.І.Чайковського активно виступала та гастролювала: здобула дипломи національної програми «Нові імена» у сольній та ансамблевій категоріях, на базі тріо Ганна Хмара – Павло Хмара – Юлія Лук’янова виконувала різноманітні програми у різних складах, від дуету до квінтету. У 2003 році як піаністка стала стипендіатом Міжнародного Фонду В.Співакова, брала участь у майстер-класах Н.Штаркмана у Москві.

Під час навчання в аспірантурі продовжувала концертувати, виконуючи переважно камерно-інструментальну музику. Партнерами в ансамблях були О.Пірієв, Є.Сіренко, П.Хмара, Ю.Лук’янова, О.Савченко, Л.Демберг та ще багато інших музикантів. Паралельно із цією діяльністю відбулася зустріч із співачкою Н.Максимчук (мецо-сопрано), ансамбль з якою існує і досі.

Виконавиця веде активну концертну діяльність: 2015 р. – фестивалі камерної музики у Болгарії (Пловдів, Софія) із П. Хмарою, Концертний тур містами Польщі із Наталею Максимчук. У дуеті із заслуженою артисткою України Богданою Півненко концертувала у Ризі, Запоріжжі, Житомирі, Сєвєродонецьку, Харкові, Львові, Тальному, Черкасах, Миргороді, Києві та ін. Після перемоги на конкурсі IBLA – Ragusa 2016 р., у 2017 році виступили в Карнегі-Холл та у Casa Italiana (Нью-Йорк).

Зараз Ганна Хмара працює  провідним концертмейстером НМАУ ім. П.І.Чайковського та готує до захисту дисертацію.

Дует у складі цих двох прекрасних виконавиць почав існувати восени 2015 року. За цей короткий час піаністки можуть похвалитися рядом здобутків: вони є дипломантами Chopin Roma Competition (Rome, 2015), переможцями International Piano Competition (Serbia, 2016), лауреатами І премії International Tadini Competition (Lovere, 2016), Distinguished Musician (видатний музикант) за версією IBLA Grand Prize, лауреатами ІІІ премії конкурсу “Каштановий рояль” та лауреатами ІІ премії конкурсу  Pietro Argento Competition.

Фото надані Оленою Жуковою

Розмовляла Наталія МЕНДЮК

Один коментар до “Міжнародна перемога українського фортепіанного дуету

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *