10 неймовірних історій про Моцарта

Яких тільки міфів не розповідють про Вольфганга Амадея Моцарта. Ми зібрали 10 правдивих, але дуже цікавих та кумедних історій про славетного композитора!

Любов до тварин

Моцарт був красивим хлопчиком середнього росту, з дуже гарними очима, завжди усміхнений. Веселий хлопчина любив бавитися з тваринами: з котами, собаками і птахами, яких полюбив на все життя і особливо канарок, спів яких йому дуже подобався. Їхнім домашнім песиком був Пімперль, залишаючи його надовго та від’їжджаючи на гастролі, Моцарт завжди на прощання цілував його кудлату мордочку.

Улюблена… математика

З дитинства Моцарт звик цілком поринати у справу, яка йому подобалася. Не завжди це була музика: заворожений цифрами і завданнями з математики, він писав їх не лише на листках паперу, але й – по столі і стінах кімнати.

Портрет 7-річного В.А. Моцарта

Перший фортепіанний концерт

В 4 роки Моцарт вирішив написати свій перший фортепіанний концерт. Про це розповідав друг сім’ї, трубач Шахтнер. Вольферль (так називали його в родинному колі) виводив щось на листках нотного паперу, і коли його батько поцікавився, що він робить, той відповів, що пише концерт для клавесину і перша частина вже майже готова! Не вміючи користуватися чорнилом, Вольфганг вмочував перо до самого дна чорнильниці, і щоразу виймаючи отримував велику чорнильну пляму. Він швидко витирав чорнило рукою, а потім поверх писав ноти. І так знову і знову. Коли ж батько Леопольд уважно придивився до них, у нього на очах виступили сльози, настільки злагодженою та гармонічно правильною була музика сина.

Скрипаль-віртуоз

В 6 років Вольфганг самостійно навчився грати на скрипці. Скрипаль пан Венцель приніс шість струнних тріо, щоб виконати їх з Леопольдом та другом сім’ї Шахтнером. Вольфганг виявив бажання зіграти партію другої скрипки. Дорослі не могли стримати подиву, адже хлопчик блискуче зіграв всі шість тріо, а потім попросив ще й виконати складну партію першої скрипки.

Стиляга

Для першої концертної поїздки Вольфгангу та його старшій сестрі – Марії Анні пошили елегантні костюми, причому одяг маленького Моцарта доповнювала мініатюрна шпага. 6-ти річний композитор грав у різних салонах, де часто отримував в подарунок золоті монети, за звичаєм того часу – у прикрашених емаллю скриньках.

Будинок, де мешкали Моцарти у Зальцбурзі

Лицар золотої шпори

У Ватикані раз на рік у Страсний тиждень виконувався твір «Miserere» Грегоріо Аллегрі для двох хорів. Тривалий час партитура твору була недоступною для широкої публіки, оскільки Ватикан бажав заборонив його копіювання під загрозою відлучення від Церкви. До партитури мали доступ лише музиканти, що виконували «Miserere» один раз на рік. Але Моцарт, володіючи абсолютним слухом і бездоганною пам’яттю, зміг записати увесь твір лише раз почувши його виконання. Коли Папа Римський Климент XIV дізнався про це, то дуже здивувався, і навіть нагородив Моцарта Орденом «Лицаря золотої шпори».

Талант, що мучить

Одного разу хлопчик, що вже у свої 12 років дуже добре грав на фортепіано, запитав у Моцарта: «Пане Капельмейстер, – я теж би хотів щось написати. З чого мені розпочати?». На що Моцарт відповів: – «Доведеться ще почекати!». «Але ж Ви компонували і більш ранньому віці?». «Але ж я нікого про це не запитував, – відповів Моцарт. Якщо до цього є талант, він стискає і мучить, ви повинні це робити, і робите, не запитуючи!».

Родинний портрет Моцартів

Швидкість

Увертюра до опери «Дон Жуан» є вражаючим прикладом того, як швидко Моцарт писав музику. Композитор написав цю оперу у жовтні 1787 року, вона вже була завершена, вивчена та післязавтра мала бути пердставлена на сцені Празького театру. Не вистачало лише увертюри. У всіх друзів Моцарта вже був страх, що він не встигне її написати, і чим більшим він ставав, тим легковажніше до цього завдання ставився композитор. Отож ввечері напередодні прем‘єри, Моцарт лише  опівночі пішов у свою кімнату, почав писати увертюру, завершивши її до ранку.

Записки для дружини

Вранці виходячи з дому, залишав для дружини любовні записки і наступні настанови: «Доброго ранку, люба! Я бажаю, щоб ти добре спала, щоб нічого тебе не турбувало, щоб ти не різко вставала, щоб не застудилася, не згинайся, не розтягуйся. Не гнівайся на своїх слуг, і у наступній кімнаті не перечепись через поріг. Збережи домашній затишок, доки я не повернуся».

Азартні ігри

У наші часи Моцарта б точно назвали ще тим «азартним гравцем»: він обожнював більярд, кеглі, різноманітні карткові ігри, та нерідко програвав великі суми грошей.

Стефанія ОЛІЙНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *