Ювілейні дати 2020. Народжені в епоху Бароко: Бах, Гендель, Скарлатті

Цього року відзначаємо 335 – річчя композиторів, музика яких є улюбленою та впізнаваною у цілому світі. Йоганн Себастьян Бах, Георг Фрідріх Гендель та Доменіко Скарлатті, без сумніву, увійшли в топ 5 найкращих композиторів епохи бароко. Їхня творча спадщина – це кілька тисяч композицій. Бах писав музику у всіх тодішніх жанрах, окрім сценічних. Гендель надавав перевагу сценічним жанрам: опері, ораторії. Скарлатті був автором сценічних та інструментальних жанрів.

Дізнайтеся цікаві та неочікувані факти з життя композиторів.

«Мені довелося багато працювати. Той, хто буде таким ж працьовитим, доб’ється такого ж успіху». – Йоганн Себатьян Бах. 

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750), German musician and composer playing the organ, circa 1725. From a print in the British Museum. (Photo by Rischgitz/Getty Images)
 1. В роду Бахів 5 поколінь музикантів. Дослідники нарахували півсотні родичів Йоганна Себастьяна, що поєднали життя з музикою.
 1. Бах прекрасно грав на багатьох музичних інструментах: органі, клавесині і на гармоніці. Одного разу композитор виконав щойно почутий твір без жодної помилки.
 1. Композитор зумів піднятися по сходинках музично-службової ієрархії від органіста у Арнштадті і Мюльхаузені (1703-1708 р.) до концертмейстера у Веймарі (1708-1717 р.); капельмейстера у Кетені (1717-1723 р.) до кантора і директора музики у Лейпцігу (1723-1750 р.).
 1. Коли в церквах виконувалися хорали Баха, за органом або клавесином сидів він сам або один з його синів.
 1. Бах написав понад 1000 музичних творів: 320 світських і духовних кантат, меси, ораторії, хорали, мотети, інструментальні твори та інші.
 1. У композитора був свій музичний підпис. Букви його прізвища: b-a-c-h, трактувалися як латинські назви нот b (сі-бемоль) a (ля) c (до) h (сі). 
 1. Композитори Бах та Гендель жодного разу не зустрілися. Долі двох музикантів схожі: обидва втратили зір в результаті невдалої операції, зробленої лікарем-шарлатаном Тейлором.
 1. Творчість Баха довгий час була забута. Вперше за межами Лейпцігу «Страсті за Матвієм» були виконані лише 11 березня 1829 року Феліксом Мендельсон. Саме він відродив та популяризував музику Баха.
 1. Існує 9 міст Баха, які є улюбленими серед прихильників композитора.
 1. Існує приблизно 53 тисячі публікацій та книжок про Баха. А також 7 тисяч біографій Баха, які є перекладені 33 мовами світу. 

«Мені було б прикро, якби я приносив людям тільки задоволення. Моя мета – робити їх кращими». – Георг Фрідріх Гендель.

 1. Батькові Генделя, на момент народження сина було 63 роки. Він не підтримував його захоплення музикою, так як вважав це несерйозним заняттям. Батько мріяв, щоб Фрідріх став юристом.
 1. У 7 років він майстерно грав на клавесині та органі, а в 9 – він почав складати музику.
 1. Його прозвали «Великий Ведмідь» через його розміри, характер і манеру ходи.
 1. Він помер багатієм в 1759 році, у віці 74 років.
 1. Гендель є автором 42 опер і 25 ораторій, серед яких найбільш знана – «Месія» з відомим хором «Алілуя!», яка зазвичай виконується на Різдво Христове.
 1. Композитор був дуже відомим в Лондоні, про що свідчить щедра зарплата в 200 фунтів, яку він отримав від королеви Анни, коли переїхав туди в 1712 році. 
 1. Гендель був веселим, товариським, мав почуття гумору та володів самоіронією. Він міг швидко відреагувати на найбезглуздішу або абсурдну ситуацію, або пожартувати над самим собою. 
 1. Георг Фрідріх був товстим і кремезним, дуже любив смачно поїсти… Таке насичене життя спровокувало інсульт, який стався з ним в 1737 році, у віці 52 років. Інсульт викликав у композитора тимчасовий параліч в правій руці. Ніхто не очікував, що Гендель знову буде виступати, тому досить швидке одужання вважалося дивом. 
 1. На відміну від багатьох музикантів того часу, Гендель накопичив величезні багатства, які після його смерті оцінювались у 20 000 фунтів стерлінгів, що в наші дні було б величезною сумою. 
 1. Похорони Генделя були удостоєні державних нагород, і на них були присутні 3000 осіб, що є справжнім свідченням вдячності людей за його музику. Він похований у Вестмінстерському абатстві, і на його пам’ятнику зображений його найбільший “хіт” – Месія.

«… Жартуючи та граючи в своїх шалених ритмах, Доменіко Скарлатті стверджує нові форми мистецтва» – К. Кузнецов.

 1. Зі всієї династії Скарлатті – однієї з найвидатніших в музичній історії – найбільшу славу здобув Джузеппе Доменіко, син Алессандро Скарлатті.
 1. У 16 років був органістом та композитором Неаполітанської королівської капели.
 1. Концертуючого віртуоза-клавесиніста Скарлатті знала вся Європа. Виступав на сценах Неаполя, Флоренції, Венеції, Лондону, Ліссабону, Мадриду…
 1. За спогадами Фарінеллі, друга композитора, у Скарлатті було багато клавесинів, зроблених в різних країнах. Кожен інструмент композитор називав іменем знаменитого італійського художника. Улюблений клавесин Скарлатті був названий “Рафаель з Урбіно”.
 1. Композитор написав 20 опер, 20 ораторій та кантат, 14 камерних кантат, 12 інструментальних концертів та 550 сонат для клавіру. 
 1. Сонати для клавіру назвав технічними вправами. В передмові видань вказано: «Не шукайте в цих творах глибоко сенсу; використовуйте їх як забаву, щоб привчити себе до техніки клавесина».
 1. Доменіко Скарлатті передбачив у своїй музиці безліч елементів форми, стиль тієї музики, яку пізніше назвуть класицизмом.
 1. Знайомство Скарлатті і Генделя в 1707 вилилося в музичну «дуель» на клавесині і органі, в якій не було переможця і переможеного.
 1. Незабаром після смерті про творчість Скарлатті забули; рукописи творів потрапили в різні бібліотеки і архіви. Більшість оперних партитур безповоротно втрачені. У XIX ст. інтерес до особистості і творчості Скарлатті почав відроджуватися. Багато спадщини було опубліковано, а музика стала відомою широкому загалу і увійшла в золотий фонд світової музичної культури.
 1. На честь Скарлатті названий кратер на Меркурії.

Людмила БУРДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *