Цього року відзначаємо 335 – річчя композиторів, музика яких є улюбленою та впізнаваною у цілому світі. Йоганн Себастьян Бах, Георг Фрідріх Гендель та Доменіко Скарлатті, без сумніву, увійшли в топ 5 найкращих композиторів епохи бароко. Їхня творча спадщина – це кілька тисяч композицій. Бах писав музику у всіх тодішніх жанрах, окрім сценічних. Гендель надавав перевагу сценічним жанрам: опері, ораторії. Скарлатті був автором сценічних та інструментальних жанрів.
Дізнайтеся цікаві та неочікувані факти з життя композиторів.
«Мені довелося багато працювати. Той, хто буде таким ж працьовитим, доб’ється такого ж успіху». – Йоганн Себатьян Бах.

- В роду Бахів 5 поколінь музикантів. Дослідники нарахували півсотні родичів Йоганна Себастьяна, що поєднали життя з музикою.
- Бах прекрасно грав на багатьох музичних інструментах: органі, клавесині і на гармоніці. Одного разу композитор виконав щойно почутий твір без жодної помилки.
- Композитор зумів піднятися по сходинках музично-службової ієрархії від органіста у Арнштадті і Мюльхаузені (1703-1708 р.) до концертмейстера у Веймарі (1708-1717 р.); капельмейстера у Кетені (1717-1723 р.) до кантора і директора музики у Лейпцігу (1723-1750 р.).
- Коли в церквах виконувалися хорали Баха, за органом або клавесином сидів він сам або один з його синів.
- Бах написав понад 1000 музичних творів: 320 світських і духовних кантат, меси, ораторії, хорали, мотети, інструментальні твори та інші.
- У композитора був свій музичний підпис. Букви його прізвища: b-a-c-h, трактувалися як латинські назви нот b (сі-бемоль) a (ля) c (до) h (сі).
- Композитори Бах та Гендель жодного разу не зустрілися. Долі двох музикантів схожі: обидва втратили зір в результаті невдалої операції, зробленої лікарем-шарлатаном Тейлором.
- Творчість Баха довгий час була забута. Вперше за межами Лейпцігу «Страсті за Матвієм» були виконані лише 11 березня 1829 року Феліксом Мендельсон. Саме він відродив та популяризував музику Баха.
- Існує 9 міст Баха, які є улюбленими серед прихильників композитора.
- Існує приблизно 53 тисячі публікацій та книжок про Баха. А також 7 тисяч біографій Баха, які є перекладені 33 мовами світу.
«Мені було б прикро, якби я приносив людям тільки задоволення. Моя мета – робити їх кращими». – Георг Фрідріх Гендель.
- Батькові Генделя, на момент народження сина було 63 роки. Він не підтримував його захоплення музикою, так як вважав це несерйозним заняттям. Батько мріяв, щоб Фрідріх став юристом.
- У 7 років він майстерно грав на клавесині та органі, а в 9 – він почав складати музику.
- Його прозвали «Великий Ведмідь» через його розміри, характер і манеру ходи.
- Він помер багатієм в 1759 році, у віці 74 років.
- Гендель є автором 42 опер і 25 ораторій, серед яких найбільш знана – «Месія» з відомим хором «Алілуя!», яка зазвичай виконується на Різдво Христове.
- Композитор був дуже відомим в Лондоні, про що свідчить щедра зарплата в 200 фунтів, яку він отримав від королеви Анни, коли переїхав туди в 1712 році.
- Гендель був веселим, товариським, мав почуття гумору та володів самоіронією. Він міг швидко відреагувати на найбезглуздішу або абсурдну ситуацію, або пожартувати над самим собою.
- Георг Фрідріх був товстим і кремезним, дуже любив смачно поїсти… Таке насичене життя спровокувало інсульт, який стався з ним в 1737 році, у віці 52 років. Інсульт викликав у композитора тимчасовий параліч в правій руці. Ніхто не очікував, що Гендель знову буде виступати, тому досить швидке одужання вважалося дивом.
- На відміну від багатьох музикантів того часу, Гендель накопичив величезні багатства, які після його смерті оцінювались у 20 000 фунтів стерлінгів, що в наші дні було б величезною сумою.
- Похорони Генделя були удостоєні державних нагород, і на них були присутні 3000 осіб, що є справжнім свідченням вдячності людей за його музику. Він похований у Вестмінстерському абатстві, і на його пам’ятнику зображений його найбільший “хіт” – Месія.
«… Жартуючи та граючи в своїх шалених ритмах, Доменіко Скарлатті стверджує нові форми мистецтва» – К. Кузнецов.
- Зі всієї династії Скарлатті – однієї з найвидатніших в музичній історії – найбільшу славу здобув Джузеппе Доменіко, син Алессандро Скарлатті.
- У 16 років був органістом та композитором Неаполітанської королівської капели.
- Концертуючого віртуоза-клавесиніста Скарлатті знала вся Європа. Виступав на сценах Неаполя, Флоренції, Венеції, Лондону, Ліссабону, Мадриду…
- За спогадами Фарінеллі, друга композитора, у Скарлатті було багато клавесинів, зроблених в різних країнах. Кожен інструмент композитор називав іменем знаменитого італійського художника. Улюблений клавесин Скарлатті був названий “Рафаель з Урбіно”.
- Композитор написав 20 опер, 20 ораторій та кантат, 14 камерних кантат, 12 інструментальних концертів та 550 сонат для клавіру.
- Сонати для клавіру назвав технічними вправами. В передмові видань вказано: «Не шукайте в цих творах глибоко сенсу; використовуйте їх як забаву, щоб привчити себе до техніки клавесина».
- Доменіко Скарлатті передбачив у своїй музиці безліч елементів форми, стиль тієї музики, яку пізніше назвуть класицизмом.
- Знайомство Скарлатті і Генделя в 1707 вилилося в музичну «дуель» на клавесині і органі, в якій не було переможця і переможеного.
- Незабаром після смерті про творчість Скарлатті забули; рукописи творів потрапили в різні бібліотеки і архіви. Більшість оперних партитур безповоротно втрачені. У XIX ст. інтерес до особистості і творчості Скарлатті почав відроджуватися. Багато спадщини було опубліковано, а музика стала відомою широкому загалу і увійшла в золотий фонд світової музичної культури.
- На честь Скарлатті названий кратер на Меркурії.
Людмила БУРДА