Три концерти – три солісти – один автор: вечір музики С.Борткевича

13 березня на сцені Національної філармонії України відбудеться концерт «Per aspera ad astra», де вперше в одній програмі прозвучать усі три фортепіанні концерти відомого українського композитора Сергія Борткевича. Відомі піаністи сучасності Євген Левкулич (Україна), Альфонсо Сольдано (Італія), Павло Гінтов (Україна/США) та Національний симфонічний оркестр України під орудою диригентки Вікторії Жадько представлять три полотна композитора, які свого часу підкорили європейську  публіку.

Постать Сергія Борткевича – піаніста-віртуоза, композитора, педагога – є унікальною для української музичної культури. Його творчість – яскравий зразок синтезу різних західноєвропейських тенденцій першої половини ХХ століття. Попри блискучий старт музичної кар’єри (навчання в Санкт-Петербурзькій та Лейпцизькій консерваторіях), перебування у колах мистецької еліти, активне концертне життя, концерті подорожі Європою, доля композитора – «Per aspera ad astra» («Крізь терни до зірок»). Арешти та переслідування більшовицькою владою, вимушена еміграція, тернистий шлях до визнання – все це спричинило  забуття і так майже невідомої творчості Борткевича в Україні. Лише на початку ХХІ століття його життєтворчість почала набувати заслуженої уваги. Зокрема, початком відродження імені Борткевича на Батьківщині можна вважати прем’єру Першого фортепіанного концерту композитора в Києві у травні 2000 року, яку ініціював диригент Чернігівської філармонії Микола Сукач, та проведення вже у 2017-ому Міжнародного молодіжного музичного фестивалю «Борткевич в Україні».

Вам буде цікаво: Сергій Борткевич: туга за Батьківщиною та містичне повернення

Лінію популяризації музики композитора  продовжує проект «Per aspera ad astra». Його мета – не лише унікальна презентація трьох фортепіанних концертів композитора впродовж одного вечора, а й репрезентація міжнародної творчої співпраці, яка обіцяє стати яскравою подією в мистецькому житті України та поза її межами.

Концерт для фортепіано з оркестром №1 Bdur ор. 16 представить публіці відомий український піаніст, випускник Національної музичної академії України ім. П.Чайковського, лауреат Міжнародних конкурсів – Євген Левкулич. З 2015 року виконавець займається дослідженням і активною популяризацією творчості Сергія Борткевича в Україні та країнах Європи. У грудні минулого року у співпраці із Т. Якубовим, І. Калугіною та І.Ушаньовою, Є.Левкулич зробив записи вокальних та скрипкових творів Борткевича для телеканалу “Культура” Національної телекомпанії України.

Цікавою є концертна доля Першого фортепіанного концерту, який був написаний композитором у 1910-12 роках в Берліні під впливом фортепіанних концертів Ф.Шопена, П.Чайковського, С.Рахманінова. Прем’єра твору відбулась у листопаді 1913 року у виконанні близького друга композитора, нідерландського піаніста Гуго ван Далена та Блютнер-оркестру під батутою автора.  Після виходу у світ Концерт швидко отримав популярність,  збагативши репертуар багатьох піаністів того часу, і успішно виконувався у країнах Європи, Азії, Америки. Серед відомих інтерпретаторів цього твору була і українська піаністка Любка Колесса, яка неодноразово грала його під час своїх гастрольних  турне.

Продовжить вечір один з перших в історії фортепіанної музики концерт для лівої руки –  Концерт №2 для фортепіано з оркестром Esdur, ор. 28 (1923).

Твір свого часу став знаменитим через присвяту відомому австрійському піаністу Паулю Вітгенштейну, котрий втратив праву руку в Першій світовій війні. Варто згадати, що для цього ж піаніста був створений і Концерт для лівої руки D-dur видатного французького композитора Моріса Равеля.

Пізньоромантичне полотно Борткевича  в прем’єрному виконанні власної дворучної транскрипції, представить видатний італійський піаніст, професор консерваторії у місті Таранто – Альфонсо Сольдано. В Україні його називають «італійським дослідником українського композитора», адже Сольдано не тільки пропагує творчість Борткевича  своїми інтерпретаціями, а і опублікував у 2015 році єдину у світі монографію про композитора “Il confine dell’Inngano. Sergei Bortkiewicz”. А його компакт-диск з фортепіанними творами композитора отримав найвищий рейтинг у оцінці критиків з усього світу.

Останній Третій фортепіанний концерт Борткевича, написаний 1927 року під час перебування у Відні, має назву «Per aspera ad astra». На той час композитору довелось пережити чимало труднощів, проте незабаром йому вдається стати інтерпретатором, дослідником і викладачем, відомим широким колам музичної Європи.

В межах проекту “Per aspera ad astra” Третій фортепіанний концерт виконає видатний український піаніст Павло Гінтов. В США та Японії його нарекли «поетом фортепіано». Випускник Московської державної консерваторії Павло Гінтов емігрував у 2006 році в США, здобув ступінь доктора музичного мистецтва Манхеттенської музичної школи в Нью-Йорку і почав активно гастролювати майже на всіх континентах – в країнах Європи, Азії, Африки та Америки. Його виступи транслювали WFMT в Чикаго, WCLV у Клівленді, WPR у Вісконсіні, інші масмедіа в Японії, Америці, Росії та Україні. Рік тому він записав СD-альбом з музикою Сергія Борткевича. Третій  фортепіанний концерт композитора Павло Гінтов презентуватиме тепер спеціально для української публіки.

Запрошуємо відвідати вечір фортепіанних концертів С.Борткевича у Національній філармонії України 13 березня. Початок концерту о 19 год.

Квитки за посиланням: http://www.filarmonia.com.ua/afisha/tri_fortepianni_kontserti_s_bortkevicha-4605/

Валентина МАРУНЯК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *