У «Музичному салоні» Дзеркальної зали Львівської національної опери все частіше можна почути класичні та зовсім сучасні композиції у виконанні не лише всесвітньовідомих метрів, а й талановитої молоді. 26 червня відбудеться концерт під назвою «Viola & Friends» (Альт і друзі). Ідейним натхненником події став молодий альтист та композитор Сергій Гаврилюк, який розповів, як виник задум концерту, про власні твори і де він черпає натхнення.
Moderato: – Розкажіть, будь ласка, детальніше про те, як виник задум проекту «Viola & Friends»?
Сергій Гаврилюк: – Виникнення задуму концерту багато в чому завдячує моїм педагогам та друзям, саме тому концерт і отримав свою назву «Viola&Friends». Мені щастить знаходитися у середовищі ентузіастів, які з великим запалом ставляться до нових ідей та готові до експериментів. Це дає шалену підтримку і мотивує генерувати задуми та перебувати у стані креативу!
Moderato: – У репертуарі концерту твори для альта митців різних поколінь, течій та напрямків, зокрема, Пауля Гіндеміта, Михайла Кугеля, аранжування для альта та струнних відомого концерту «Літо» з циклу «Пори року» Антоніо Вівальді. Що слугувало поштовхом до обрання саме цих композицій?
Сергій Гаврилюк: – Основним поштовхом для поєднання цих композицій став саме інструмент. Відтоді, як я почав грати на альті, я його дуже полюбив. З того часу я знаходив різноманітні відгуки композиторів та виконавців про нього, а з того, що мене захоплює, то це м’якість та, водночас, щільна насиченість звуку. Також важливим фактором стала особистість композиторів, оскільки майже всі вони були одночасно композиторами і виконавцями-альтистами.
Moderato: – Ви поєднуєте виконавську та композиторську діяльність. Де Ви черпаєте натхнення для майбутніх творів? Композиції для яких складів переважають у Вашому доробку?
Сергій Гаврилюк: – Відносно натхнення – це доволі непросте запитання. Часом, це цікаві музичні образи, змальовані композиторами минулого і сучасності, іноді образи, пов’язані з іншими галузями мистецтва, наприклад, літературою чи живописом; а буває так, що випадкові думки під час подорожей, мандрівок чи просто прогулянок переростають у задуми, які хочеться втілити за допомогою звуків. Зараз серед композицій переважають твори для струнних інструментів та фортепіано, адже сам на них граю, чи маю безпосередню дотичність. Маю задуми творів з духовими, а також мрію творити симфонічну музику.
Moderato: – У чому, на Вашу, думку полягає секрет успішного сольного та ансамблевого виконання?
Сергій Гаврилюк: – Як на мене, то і для сольного, і для ансамблевого музикування важливим є вміння слухати та реагувати. Сольне виконавство передбачає більшу зосередженість на постаті саме соліста, показу його технічної майстерності, палітри виразових засобів та фантазії. Ансамблеве ж деякою мірою більше спрямоване на створення ніби бесіди між інструментами, що, однак, не заважає сольному трактуванню кожного інструменту.
Moderato: – Які Ваші музичні вподобання? Музику яких композиторів із задоволенням слухаєте у вільний час?
Сергій Гаврилюк: – Мої музичні вподобання досить різноманітні, від академічної музики до естради, де теж можна знайти цікаві зразки та ідеї. З-поміж композиторів, музику яких доволі часто слухаю, то це А. Вівальді, В. А. Моцарт, Й. Брамс, Р. Воан-Вільямс, А. Шнітке, П. Васкс. Також із задоволенням знайомлюся з новою для мене музикою.
Детальніше про подію читайте за посиланням: https://opera.lviv.ua/shows/viola-amp-friends/
Розмовляла Наталя МЕНДЮК