Митець, Міф, Геракл… Вже за кілька днів у Львові розпочнеться Конкурс молодих вокалістів імені Василя Сліпака, який цьогоріч триватиме впродовж 15-20 грудня. За пальму першості змагатимуться солісти із України, Польщі, Австрії та Китаю. Шість днів Конкурсу будуть надзвичайно насиченими: три концертні події, прослуховування, виставка, майстер-класи, творчі зустрічі, демонстрація фільму «Міф» тощо.
Та, мабуть, найбільш символічною подією з-поміж усіх стане Концерт-відкриття Конкурсу, на якому прозвучить опера Дмитра Бортнянського «Алкід». «Подарунок від Василя» – саме так окреслив її диригент, музикознавець, Володимир Сивохіп, під орудою якого й відбудеться виконання 15 грудня.
Опера-серіа українського композитора-класика Дмитра Бортнянського вперше була поставлена у Венеції у 1778 році. Написана на лібрето італійського поета, драматурга П’єтро Метастазіо. В її основі лежить міф про юного Геракла – Алкіда, описаного давньогрецьким філософом Продіком та поетом-істориком Ксенофонтом. За сюжетом Алкід зустрічає на роздоріжжі двох жінок: Едоніду та Аретею. Перша уособлює світ насолод і радощів, друга не приховує, що на героя очікують випробування і чимало небезпек, які потребують неабиякої мужності. Перед юнаком постає непростий вибір, однак він обирає шлях доброчесності, долаючи спокуси. Після цього Едоніда визнає його рішення та прагне розділити його героїчні діяння.
Питання вибору та обрання шляху, сповненого випробувань і небезпек – це те, що неабияк поєднує міфічного героя Алкіда із Василем Сліпаком, який пожертвував власним життям задля життя інших. Втім, міфічний алегоричний сюжет, який у певному сенсі став болючою дійсністю, – це не єдине, що пов’язує українського співака із твором Д. Бортнянського: саме Василь Сліпак брав участь у виконаннях опери у 90-х роках минулого століття!
Партитуру «Алкіда» довгий час вважали втраченою. Віднайдена вона була лише у кінці ХХ століття у Лондоні. В Україні вперше опера прозвучала у концертному виконанні у Києві під керівництвом Антона Шароєва у 1984 році.

Перша сценічна постановка «Алкіда» відбулась у Львові. Про неї надзвичайно тепло згадує один її ініціаторів Володимир Сивохіп:
«Алкід» з’явився на теренах України у 1985 році, коли державне видавництво «Музична Україна» видало партитуру цієї опери кількома мовами, включно із оригінальним лібрето П. Метастазіо. У Дрогобичі існував нотний магазин, куди я вважав за обов’язок щотижня заходити і купувати нову літературу. З колегою Романом Стельмащуком ми купили дві партитури і подарували один одному. У кінці 80-х у Львові було достатньо активних людей, які хотіли щось робити, тому ми загорілись ідеєю втілити «Алкіда» Д. Бортнянського в сценічному виконанні».
Перше виконання опери відбулось у 1992 році в актовій залі Палацу шахів. До постановки долучилися: режисер Євген Козак та його камерний музично-поетичний театр-студія «Доля», Мирон Юсипович (диригент-постановник), Орест Скоп (художник-постановник), камерний хор «Gloria» (керівник – Володимир Сивохіп), камерний оркестр «Leopolis» (керівник – Ярослав Мигаль) та молоді солісти-студенти консерваторії.
Також В. Сивохіп згадує, що саме в консерваторії вони шили костюми і вчили партії. Разом із Р. Стельмащуком вони самостійно розписували оркестрові та хорові партії з партитури твору:
«Ми по них дуже часто співали і після цього першого повного виконання, адже на різних заходах ми виконували її частини у 90-х рр. – увертюру, окремі арії або ж робили невеликі концертні сюїти із найяскравіших номерів твору. Це була перша постановка опери в Україні!»
Знаменною подією також став запис «Алкіда» на компакт-диск у 1998 році. У ньому брали участь французькі та українські музиканти: Патрік Ґаре (тенор), Ольга Пасічник (сопрано), Наталя Дацко (мецо-сопрано), Марина Загорулько (сопрано), камерний хор «Gloria», камерний оркестр «Leopolis» та Жан-П’єр Лоре (диригент). Цей запис у 1999 році отримав рецензію від New York Times. У статті під назвою «For Ukraine, He’s a Native Son, Regardless» йдеться про постать Д. Бортнянського, історію постановок опери, а також вона містить аналіз виконання. Хоч була опублікована у друкованій версії видання, а у 2019 році цій публікації вже виповнилось 20 років, із нею і зараз можна познайомитися, однак вже в онлайн-версії газети.

https://www.nytimes.com/1999/06/27/arts/music-for-ukraine-he-s-a-native-son-regardless.html
Впродовж наступних років «Алкід» Д. Бортнянського виконувався переважно у концертних виконаннях або фраґментарно у Києві, Львові, Одесі та багатьох інших містах. Звучав він не лише в Україні, а й у Польщі, Швейцарії і Швеції. У 2014 році Українська національна радіокомпанія здійснила запис опери за участі диригентки Оксани Линів та колективу Одеської національної опери.
Минулого року, у 2018-му, постановка опери «Алкід» Д. Бортнянського стала однією із найяскравіших подій Другого Міжнародного фестивалю класичної музики «LvivMozArt». Вона була представлена чотири рази у форматі open-air у Свірзькому замку, що на Львівщині. До її втілення долучились: Оксана Линів (диригентка-постановниця), Андреас Вайріх (режисер), Наталія Стець (диригентка), Віктор Андрійченко (контртенор), Юлія Засімова (сопрано), Тетяна Чайка (сопрано), Назар Тацишин (тенор), хор і оркестр барокової капели ЛНМА імені М.В. Лисенка (керівники – Людмила Капустіна і Анна Іванюшенко відповідно) та ін.

Восени 2020 року нова постановка «Алкіда» з диригенткою Оксаною Линів та режисером Андреасом Вайріхом запланована у Львівській національній опері.
Та повернімося до постаті Василя Сліпака. На початку 90-х він проявив себе як чудовий соліст-вокаліст:
«У 1992-1993-му він заявив про себе як блискучий контртенор, який володів дуже хорошим тонким, чистим голосом, на який ми звернули увагу, коли він готував кантату О. Козаренка «П’єро мертвопетлює» на слова М. Семенка. Тоді також зауважили, що він може бути блискучим Алкідом. Згодом він співав арії цього персонажа у концертних виконаннях опери. У 2-ій пол. 90-х Василь виїхав до Франції, тому й не був присутнім на записі «Алкіда» у 1998 році», – поділився спогадами Володимир Сивохіп.
Вперше на честь Василя ця опера прозвучала у 2017 році на подвір’ї Палацу Потоцьких у рамках Міжнародного маратону пам’яті Василя Сліпака. Цікаво, що у ньому взяли участь тенор Патрік Ґаре та диригент Жан-П’єр Лоре, які були присутніми на записі компакт-диску цього твору у 1998 році. Роль Алкіда виконала відома українська оперна співачка Софія Соловій.
Тому символічно, що саме цей твір відкриє Конкурс молодих вокалістів на честь видатного співака, воїна, який мужньо загинув на Сході України! Подія відбудеться 15 грудня о 14:00 у Львівській національній філармонії.
Головну партію, як і в 2017-му, виконає Софія Соловій. Відома в Україні та Європі оперна виконавиця зовсім нещодавно виступила у розкішній Королівській опері Мускату, що в Омані, де виконувала роль Джейн Сеймур в опері «Анна Болейн» Ґаетано Доніцетті. Будучи послідовницею італійської школи belcanto, Софія Соловій бере участь у найрізноманітніших оперних постановках, а географія її виступів не може не вразити, адже це оперні театри Мадрида, Валенсії, Відня, Рима, Венеції, Бергамо, Брешії, Сант-Ґаллена, Львова, Києва, а також численні оперні фестивалі, з-поміж яких згадаймо «LvivMozArt». Тому надзвичайно приємно, що навіть не дивлячись на такий щільний графік, виконавиця доволі часто радо долучається до найрізноманітніших українських проєктів, адже її інтерпретації завжди захоплюють та вражають.

Foto Copyright © Opéra Royal de Wallonie-Liège
Також у виконанні «Алкіда» на відкритті Конкурсу візьмуть участь Назар Тацишин (тенор), Евеліна Любонько (сопрано), Маріанна Лаба (сопрано), камерний хор «Gloria», оркестр Барокової капели ЛНМА імені М.В. Лисенка (керівник – Анна Іванюшенко). Диригуватиме Володимир Сивохіп.
«Доля Василя Сліпака стала символом; символом, що пронизаний філософським змістом, символом, що спонукає задуматися. «Міф», як його називали побратими і посестри на війні (від Мефістофеля, однієї з улюблених оперних ролей Василя), — це не просто псевдонім. Для людини мистецтва трансцендентне, духовне, і фізичне, матеріальне, часто змішані в одне нерозривне ціле», – йдеться у вступній статті до першого Маратону пам’яті Василя Сліпака. І справді, його, без сумніву, можна назвати нашим Алкідом, адже він був сильною, вольовою людиною, юнаком, який обрав шлях випробувань та став Гераклом, Міфом, віддавши за це величезну ціну – власне життя…
Детальніша інформація про подію та квитки доступні за посиланням.

Фото надані організаторами та запозичені із офіційної сторінки фестивалю LvivMozArt у Facebook
Головне фото – radiosvoboda.org
Наталя МЕНДЮК