«Поезія музики» зі французьким шармом

Вже більше трьох років «з пропискою» у Львові функціонує українсько-швейцарська асоціація Haliciana Schola Cantorum, яка проводить численні концерти, лекції та майстер-класи за участі відомих європейських митців по всій Україні. 22.04 – у Чернівцях, 23.04 – у Львові і 25.04 – у Харкові відбудеться чергова унікальна подія, що об’єднає музику та поезію в одному перформансі. Ми поспілкувалися з арт-директором HSC Іваном Духничем, щоб дізнатися напрямки роботи організації та особливості концерту «Поезія музики».

— Що таке Haliciana Schola Cantorum?

Іван Духнич: — Галіціана скола канторум (HSC) – це українсько-швейцарська асоціація, яка об’єднує музикантів західної та східної Європи. Нашою метою є розвиток в Україні європейської моделі класичної музичної освіти та пропагування практики історично-інформованого виконавства (historically informed performance practice), яка є невід’ємною частиною сучасної музичної освіти в Європи; проводити семінари та лекції про давню музику та її розуміння а також майстеркласи із залученням викладачів з Європи; проводити концерти та воркшопи для дітей.

— Розкажіть детальніше про кожен з нарямків, а також про нещодавні проекти HSC

Іван Духнич: — Одним з найактивніших напрямків є проекти для студентів-музикантів – майстер-класи, воркшопи, курси тощо. Серед наших досягнень – перший випуск органістів. Клас органу функціонує в рамках нашої офіційної співпраці із ЛНМА імені М.В. Лисенка. Також плануємо зробити онлайн-курс по генерал басу, що абсолютно новим явищем для України.

Менш активним та, проте дуже важливим для мене особисто, став напрямок соціальних проектів. З останніх, це – концерти-вистави у сиротинцях за участі самих дітей. Основою музично-сценічного дійства стала класична музика. Зараз в планах організувати музичний перформенс з вихованцями притулку і навідатися з концертом до будинку пристарілих.

Активно розвивається і музикознавчий напрямок – лекції, воркшопи та майстер-класи провідних західноєвропейських музикознавців та виконавців – Ангеліки Мотc, Даніели Дольчі та інших. Потужним поштовхом до розвитку музикознавчого напрямку став симпозіум «Ex umbra in solem», який відбувся у 2017 році. Це дало, зокрема, поштовх для створення «Колекції Вольфа» в Бібліотеці Центру Шептицького УКУ. Дану колекцію (а це унікальні ноти, факсиміле і музичні книги) подарував легендарний дослідник Баха проф. Крістоф Вольф. Наші проекти й сама візія Галіціани сподобались йому настільки, що він не просто офіційно приєднався до нашої асоціації, а й виявив бажання поповнити вже наявну колекцію ще сотнями примірників книг та нот. Завдяки співпраці з УКУ нам вдалося доставити дарунок з Бостона до Львова. Скоро буде його презентація.

За останні 2 роки Haliciana Schola Cantorum отримала в подарунок декілька музичних інструментів. Серед останніх здобутків – рояль Bechstein, презентація якого відбулася 20 квітня у Дзеркальній залі Львівського театру опери та балету, яка з минулого року є партнером HSC. Інструмент з родинної колекції династії музикантів подарувала Анна Януццо з Берна, яка особисто приїхала на подію. Інструмент є унікальним, адже всі його елементи були доведені до ідеального стану самим виробником. Першими виконавцями стали кращі студенти Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка.

— Однією з майбутніх подій HSC є «Поезія музики». Розкажіть детальніше про цей концерт.

Іван Духнич: — «Поезія в музиці» – подія, організована за ініціативи посольства Швейцарії в Україні у співпраці з нашою асоціацією. Плануємо три концерти: в Чернівцях, Львові та Харкові, а також майстер-клас-вокршоп у Національній музичній академії України у Києві. У Львові концерт відбуватиметься за підтримки ЛНМА ім. М. Лисенка та Львівського будинку органної та камерної музики.

— Чим унікальний концерт?

Іван Духнич: — Музично-поетичний перфоменс «Поезія музики» поєднає орган та франкомовну поезію. У програмі представлені поетичні твори митців Франції, Швейцарії, Бельгії, Канади, Мароко. Музичним доповненням декламації стануть органні твори французьких композиторів, зокрема, всесвітньовідомих Еріка Саті, Артура Онеґера, Олів’є Мессіана.

Унікального на цьому концерті буде вдосталь. По-перше, не кожен день знайомишся з творчістю письменників Канади чи Мароко та ще в такому мистецькому вирішенні. По-друге, органні твори всесвітньовідомих композиторів прозвучать разом з композиціями не відомих в Україні, але відомих на Заході митців – Деода де Северака, Гектора Корнійо та інших. По-третє – сама концепція концерту покликана об´єднати в діалозі різні види мистецтв.

— Декілька слів про виконавців цього музично-поетичного перформенсу.

Іван Духнич: — Виконавцями є Авроре Бааль та Емануель Плентель. Авроре Бааль – відома французька органістка, композиторка, музикознавиця та спеціалістка з історично інформованого виконавства.  Вона є унікальною виконавицею: у 2016 році здобула Гран-прі конкурсу органістів та імпровізаторів ім. Хофхаймера в Інсбруку (Австрія). Востаннє таку нагороду журі конкурсу присуджувало ще в далеких 80-х роках. У Львові пані Аврора вже не вперше. Декілька років тому провела майстер-клас для студентів Києва та Львова, а також виступила з концертом на фестивалі LvivMozArt у 2017 році.

Емануель Плентель – французький сценічний декламатор. У його доробку численні вистави, де поєднується слово та музика. Його виступ буде унікальним, адже пан Емануель спілкується акцентом, яким послуговувався ще Віктор Гюго. Це дозволить слухачам поринути у особливу атмосферу минулих епох, по справжньому відчути французьку естетику. До речі, зараз цей акцент у Франції зустрічається вкрай рідко.

— В програмі представлені поети та композитори різних епох та стилів. Чи є тематичний зв’язок між окремими творами?

Іван Духнич: — Так, тематичний зв’язок є. І поезія, і музика покликані створити особливу атмосферу страсного тижня, протягом якого і відбуватимуться концерти.

Авроре Бааль / https://www.aurorebaal.de/Medias/photos-aurore-baal

— Яка основна тема творів?

Іван Духнич: — У програмі концерту будуть представлені різні тексти (і біблійні, і світські), що спонукатимуть до роздумів над різними гранями життя. В основі роздуми про гумор і сльози, життя і смерть. Впевнений, ця тема буде близькою нашій публіці.

Поезія та музика будуть чергуватися. Тобто, поезія задаватиме тон, а музика договорюватиме несказане, доповнюватиме смисловими нюансами, які неможливо вловити у слові. Поезія в музиці і музика в поезії… Саме така художня ідея концерту.

— Франкомовна поезія різних стилів та епох: як не «загубитися» слухачеві у потоці фраз та звуків?

Іван Духнич: — Для полегшення сприйняття ми запропонуємо нашій публіці друковані програмки, в яких буде опублікована поезія французькою та українською мовами. Це дозволить слухачу краще зрозуміти зміст кожного твору, насолодитись красою французької мови та замислитись над вічним.

Подія у Чернівцях: https://www.facebook.com/events/1167988526696174/

Подія у Львові: https://www.facebook.com/events/663551754064773/

Подія у Харкові: https://www.facebook.com/events/427057844537304/

Розмовляла Вікторія ШЕРШУН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *