Паростки таланту на плечах Титанів: 80-річчя Львівської спеціалізованої музичної школи ім. С. Крушельницької

14 жовтня у Львівській Національній опері з нагоди 80-річчя Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату імені Соломії Крушельницької відбулися урочиста академія і гала-концерт учнів та випускників школи. Варто зазначити, що таких шкіл в Україні є лише чотири – у Києві, Львові, Харкові та Одесі. Особливістю цих навчальних закладів є можливість одержати ґрунтовну загальну та музичну середню освіту, що дає переваги випускникам у виборі майбутньої професії.

Музична школа-інтернат, знана як десятирічка, пройшла нелегкий шлях становлення і розвитку. Заснована у 1939 році на основі реорганізованих приватних, напівприватних і державних музичних навчальних закладів Львова, вона стала осередком навчання обдарованих дітей, потужним центром підготовки майбутніх музикантів-професіоналів, і такою залишається до сьогодні. Про це засвідчив високий виконавський рівень юних учасників святкового концерту.

Урочиста академія розпочалася вітальним словом директора школи, заслуженого діяча мистецтв України, професора Лева Закопця. Любов Кияновська, професор, доктор мистецтвознавства, видатна випускниця закладу з гордістю та великою приємністю вітала свою alma mater. До привітань долучились гості свята з усіх куточків України – колеги та друзі Київської школи ім. М. В. Лисенка, Одеської школи ім. П. С. Столярського, Київської академії мистецтв, Львівського музичного коледжу ім. С. Людкевича.

У подвійне для України свято – Покрови Пресвятої Богородиці та День захисника Вітчизни – привітання лунали і від представників духовенства та влади. Отець Павло Дроздяк завітав із почесною грамотою з нагоди 80-ліття заснування школи від Архієпископа Львівського Ігоря Возняка. Міністерство культури України нагородило Почесними відзнаками працівників ЛССМШІ ім. С. Крушельницької «За багаторічну плідну працю в галузі культури» О. Білас, П. Борусяка, К. Небожинську, О. Ніколішину, Ю. Фоменка та «За досягнення в розвитку культури і мистецтва» Л. Матвіїв. Почесні грамоти, подяки від Міністерства освіти і науки України та Львівської обласної ради одержали також численні викладачі та вихователі школи. Очільниця управління культури Львівської міської ради Наталія Бунда вручила від мера міста Андрія Садового подяку Левку Закопцю за сумлінну багатолітню працю та Диплом колективові школи. А Михайло Підгурський, голова Львівської обласної профспілки працівників культури, нагородив директора школи грамотою та подарував гітару українського виробника.

Після урочистої академії відбувся грандіозний гала-концерт, у якому взяли участь не лише теперішні учні школи, а й випускники, які пов’язали своє життя з музикою. В першому відділі учні середніх та старших класів продемонстрували свою майстерність у виконанні творів В. Барвінського (А. Ярема ф-но, 11кл.), О. Глазунова (Б. Іванишин арфа, 7 кл.), С. Рахманінова (Ю. Козар ф-но, 11 кл.), Й. С. Баха (К. Маматова сопрано, 11 кл.), Р. Мендеса (А. Андріїшин 11 кл., К. Шуляр 10 кл., В. Смерека 10 кл., труба), П. Сарасате (О. Бутринська скрипка, 11 кл.), Ф. Ліста (Б. Терлецький ф-но, 9 кл.) та А. Вівальді (С. Борисов гобой, 9 кл.). Не кожному випадає нагода виступати на славнозвісній сцені Львівського оперного театру, а майбутні випускники на високому рівні гідно представили рідну школу.

Другий відділ був не менш насиченим і став своєрідним поверненням до рідної публіки колишніх випускників школи, доля яких склалась дуже по-різному. Оскільки школа надає можливість випускникам здобувати професії також інших напрямків, серед випускників є багато лікарів, юристів, математиків, програмістів, істориків, богословів, політиків, художників, поетів, журналістів.

У цей день рідну десятирічку приїхали привітати більш ніж 30 випускників-музикантів, які гастролюють далеко за межами України. Серед них – Олена Марголіна, блискуча концертуюча піаністка, яка живе та викладає в Німеччині, навчає молодих музикантів на міжнародних майстер-класах по цілому світу (Італія, Південна Корея, Канада, Албанія, Україна, Росія, Ізраїль, Великобританія), молоді піаністи, лауреати міжнародних конкурсів Марта Кузій-Андрущак та Дмитро Онищенко, які виступають у багатьох країнах.

Оперні та камерні вокалісти, які сміливо підкорюють світові сцени – і є неодноразовими лауреатами міжнародних конкурсів – Софія Соловій (сопрано) та Наталія Степаняк (сопрано) також розпочинали шлях зі стін ЛССМШІ – дуже тонко та яскраво захопили своїми голосами публіку.

Рідну школу привітав Олександр Божик, який став відомим у світі скрипалем. Його виконання рок-хітів пробудило усіх слухачів та здійняло бурхливі овації.

«Гумореска» Антоніна Дворжака прозвучала у виконанні ансамблю молодих гобоїстів – Юрія Літуна, Юрія Хвостова, Михайла Закопця, Євгена Марчука та Максима Леня. А юна студентка Київської консерваторії Ольга Гаврилюк (саксофон) дуже чітко і лаконічно передала своє вітання у творі Зенона Ковпака «Зранку на Високому замку». Ансамбль кларнетистів у складі Юрія Василевича, Ореста Данилюка, Василя Борецького, Андрія Кравченюка, Андрія Вакули, В’ячеслава Мар’яша та Ігоря Проціва легко і невимушено виконали «Ulet» Алеся Павлорека. Гармонійне звучання флейти та арфи поєдналось у сонаті Ґаетано Доніцетті, яку виконали Андрій Карпяк (флейта) та Марія Огіренко (арфа).

Ансамбль гобоїстів – випускників школи

Не оминули гучних овацій учасники струнного октету Катерина Бойчук, Роксоляна Закопець-Семків, Наталія Самострокова, Анна Бура, Марта Карапінка, Роман Жарковський, Ольга Бойчук та Оксана Литвиненко. Перша та четверта частини октету Ф. Мендельсона ор. 20 тримали напругу впродовж звучання цілого твору. А на завершення привітань симфонічний оркестр школи під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Руслана Дорожівського виконав Симфонію C-dur М. Березовського та усіма знану увертюру до опери «Весілля Фігаро» В. А. Моцарта.

80 років – немалий період. Школа не зраджує своєму почесному призначенню – виховувати юних музикантів. Поступово започатковуються нові музичні імпрези, концерти, фестивалі, налагоджуються нові міжнародні зв’язки. Школярі отримали можливість спілкуватися зі своїми однолітками – музикантами з Франції, Німеччини, Швейцарії, Польщі, Італії, Словаччини та інших країн Європи, виступаючи там з концертами та запозичуючи надбання європейського навчального процесу.

Окрім цього, вперше в історії Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату імені С. Крушельницької директором школи засновано 3 Міжнародних конкурси: конкурс піаністів «Feurich-Virtuoz», конкурс скрипалів, альтистів та віолончелістів «Львівський віртуоз» та І Міжнародний конкурс духових інструментів ім. В. Антоніва та М. Закопця, на який були запрошені членами журі найвідоміші музиканти та професори України та Європи, у творчих змаганнях взяли участь 541 учасник. Також мистецький проект «Європейські музичні зустрічі у Львові» зібрав навколо себе молодих музикантів-віртуозів спеціалізованих шкіл України та Європи. В рамках цьогорічного IV проекту вперше в історії України та Республіки Польща було створено Міжнародний молодіжний симфонічний оркестр «Україна-Польща» за участю учнів середніх спеціалізованих музичних шкіл-інтернатів міст Львова, Києва, Одеси, Харкова та учнів спеціалізованих музичних шкіл Республіки Польща. Цей проект був покликаний презентувати музичну культуру наших країн, допомогти укріпити міжнародні культурні зв’язки та збагатити творчу молодь неповторним досвідом у сфері музичного виконавства.

Симфонічний оркестр школи, диригент – Руслан Дорожівський

За час свого активного існування Львівська середня спеціалізована музична школа-інтернат імені Соломії Крушельницької стала осередком знаних професіоналів-музикантів, викладачів та вихователів, які щодня супроводжують і допомагають учням визначитися на своєму творчому шляху. Звертаючись до учнів школи, Любов Кияновська у своєму привітанні дала молоді чудову і натхненну пораду: «Ви стоїте на плечах Титанів. Хай все життя з вами буде найсвятіше і найпрекрасніше почуття, яке допоможе вам у важку хвилину і яке прикрасить ваші найбільші успіхи і тріумфи. Це почуття – це вдячність і тепло у спогадах про своїх учителів. Тому що, мати доброго учителя – це надзвичайний скарб, який може порівнятися тільки з тим, коли Бог дає людині талант. І вдячна пам’ять про вчителів повинна зігрівати і зігріває кожного протягом усього подальшого творчого шляху. Ця пам’ять є тим світлом, яке показує нам підсвідомо, інтуїтивно, де є наша мета і куди ми повинні прямувати».

Галина НАЙДУХ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *