Нарешті Гендель! Довгоочікувана прем’єра від Open Opera Ukraine

Досі Ви не мали жодної можливості почути в Україні опери Генделя на живо! Їх не було в репертуарі українських театрів чи у концертному виконанні, і саме це стало головним стимулом для проекту Open Opera Ukraine зробити першу постановку опери цього композитора в Україні. Півтора року приготувань, і вже зовсім скоро – 12 і 13 жовтня на сцені Національної музичної академії України імені П.I.Чайковського відбудеться прем’єра опери Ґеорґа Фрідріха Генделя «Ацис і Галатея».

Проект Open Opera Ukraine зосереджує свою увагу на музиці доби бароко – не лише західноєвропейській, але й українській. Серед організованих проектом подій – численні концерти, майстер-класи щодо правильного виконання барокового репертуару, а також успішна постановка опера Генрі Перселла «Дідона та Еней», яка у 2018 році перемогла у Всеукраїнському фестивалі-премії GRA в номінації «Кращий музичний спектакль у жанрі опера / оперета / мюзикл».

Співпраця з численними музикантами, які спеціалізуються на виконанні музики доби Бароко, такими як сопрано Ольга Пасічник та Емма Кіркбі, скрипаль Ілля Король, контртенор Юрій Міненко та інші, дала можливість професійно проекту підготувати українських молодих співаків та музикантів для виконання творів барокових композиторів, зокрема, Генделя.

Фото з репетиції

Твори композитора справді залишалися поза репертуаром українських театрів. Згадка про виконання опери Генделя «Тамерлан», до прикладу, у Львові датується аж 1817 роком (тобто, ще за Австрії). За Радянської доби єдина генделівська постановка відбулась 1980 року в стінах Оперної студії Київської музичної академії. Тоді студенти академії спільно з Лейпцизькою вищою музичною школою поставили оперу «Дейдамія».

І ось – новітня українська прем’єра від Open Opera Ukraine, яка стала можливою завдяки підтримці Українського культурного фонду. Важливим є те, що переглянути її зможуть навіть ті, хто немає можливості приїхати до Києва на прем’єру. Адже подія транслюватиметься онлайн на сайті https://opentheatre.net/.

Доброю  традицію проекту Open Opera Ukraine є освітні заходи, і постановка «Ациса і Галатеї» не є винятком. В рамках проекту 8 жовтня відбудеться відкритий майстер-клас з історичних клавішних інструментів від диригента опери Йорґа Халубека (за попередньою реєстрацією http://tiny.cc/al1gaz).

Знайомство із постановниками «Ациса і Галатеї», насамперед, варто почати з німецького диригента, органіста та клавесиніста Йорґа Халубека (Jörg Halubek). Він – авторитетний фахівець з барокового виконавства, засновник та керівник оркестру «il Gusto Barocco», здійснив постановки опер Монтеверді, Генделя, Глюка, Моцарта, новознайдених оперних творів німецьких та італійських композиторів бароко.

Чому творчість Генделя актуальна і в наш час, він цікаво розповідає у цьому відео: 

«Гендель писав музику, яка мала привабити людей до театру» – ми спитали диригента Йорга Халубека Jörg Halubek: чому ж варто йти на Генделя?

Опубліковано OPEN OPERA UKRAINE Понеділок, 19 серпня 2019 р.

Режисером постановки стала Тамара Трунова, головна режисерка Київського театру драми та комедії на лівому березі Дніпра, яка вже ставила для Open Opera Ukraine оперу «Дідона та Еней» Перселла. Як стало відомо, в її режисурі античний сюжет, перетворюється на дослідження психології людських стосунків, на життєву історію сьогодення. Адже в основі сюжету опери – любовний «трикутник». Ідилія кохання пастуха Ациса та німфи Галатеї переривається втручанням циклопа Поліфема: він також любить Галатею, але вона не відповідає йому взаємністю. Охоплений ревнощами, Поліфем вбиває свого суперника. Щоб угамувати біль втрати, Галатея перетворює кров свого коханого на струмок.

Художником-сценографом постановки виступить Олеся Головач, хореографом – Павло Івлюшкін. Над костюмами для солістів працюватиме український тандем дизайнерів під маркою Finch, що за версією Vogue Ukraine був визнаний кращим молодим брендом 2015 року.

Серед солістів «Ациса і Галатеї» – переважно молоді українські виконавці, які спеціально навчалися виконанню барокової музики на майстер-класах. Склади обох прем’єрних вистав будуть різними:

Ацис – Сергій Колесник (12 жовтня)/ Леонардо Кортеллацці (13 жовтня)

Галатея – Катерина Левицька / Інна Гусєва

Поліфем – Ігор Воронка / Євген Рахманін

Деймон – Анна Твердова / Дар’я Новіцька

На другому прем’єрному показі 13 жовтня партію Ациса виконає італійський тенор Леонардо Кортеллацці (Leonardo Cortellazzi), який виступає на сценах кращих театрів світу – від міланського Teatro alla Scala до сіднейської опери. Його виступ відбувається за підтримки Посольства Італії в Україні та Італійського інституту культури в Україні.

Отож, де б Ви не були 12 і 13 жовтня – маєте можливість на живо чи онлайн долучитися до прослуховування першої новітньої постановки опери Генделя в Україні.

Фото – надані організаторами 

Стефанія ОЛІЙНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *