Космізм та сакральність

3 листопада Ансамбль сучасної музики «Alter Ratio» презентує нову програму у Національній філармонії. Чотири композитори-євангелісти, дванадцять апостолів-апологетів нового виконання і мисткиня-диригент створять сучасне звукове тіло української академічної музики у проекті «Mariologia».

«Alter Ratio» – добре відомий в Україні та Європі колектив, що спеціалізується на виконанні сучасної академічної музики. Зважившись на черговий експеримент, керівник ансамблю Ольга Приходько, запропонувала чотирьом відомим українським композиторам написати твори на основі стародавніх гімнів, присвячених Богородиці. За задумом диригента середньовічні сакральні тексти мають отримати новий контекст у реаліях українського музичного простору.

Підібрано зірковий склад української композиторської школи. Двоє композиторів проживають в Україні (Максим Коломієць та Святослав Луньов), а двоє – закордоном (Максим Шалигін в Голландії, Олексій Ретинський в Австрії). Тим цікавіше буде спостерігати, як кожен із них втілює складну концепцію Маріанських наспівів, презентуючи європейський композиторський досвід останніх років.

Цикл «Mariologia», хоч і написаний на духовні тексти, але з релігійним культом не має нічого спільного. Та й манера виконання далека від звукової естетики церковного співу. «Mariologia» – це чотири окремі візії космічного звучання, де спільний текст не виступає диктатом, а немовби пошепки нагадує про свою присутність. Замість реконструкції релігійного культу композитори пропонують своє бачення у створенні культового звучання сучасної української музики. Тут латинські тексти і велич гімнів – лише грандіозний духовний привід. Не даремно Олексій Ретинський порівняв себе із садівником, який лише створив необхідні умови для майбутнього дерева. «Все інше на себе взяв родючий ґрунт молитовних латинських текстів, які у будь-який момент готові дати насінню-звуку померти, аби потім народитись», – відзначив композитор.

Цей концерт зламає ваші стереотипи про хоровий спів та вокальну техніку. «Alter Ratio» у «Маріології» формує зі звуків складне плетиво, яке лиш здатен створити людський голос. Часом їхній спів важко відрізнити від акустичного інструментального, а навіть електронного звучання. Це тонка гра зі звуковим простором, яка заглибить вас на новий рівень пізнання Всесвіту, Бога і самого себе.

Проект «Mariologia» – концерт нового формату в умовах філармонійної сцени. Але нехай вас не турбує страх перед незнайомою музикою. «Mariologia» не вимагає спеціальної музичної освіти, лише любов до мандрів звуковими просторами та відкритість до експериментів.

Більше про подію: https://www.facebook.com/events/267218493907119

Стас НЕВМЕРЖИЦЬКИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *