Стефанія Олійник: Продам 9 Симфонію Бетовена! або У чому цінність класичної музики?

Мистецтво дивна штука*… Часом його дуже тяжко зрозуміти, поки хтось тобі доступно не пояснить, не розтлумачить… А ще краще – не скаже ціну, за скільки такий шедевр можна… привласнити!

Якось ми звикли все вимірювати грошима, папірцями…

З живописом – образотворчим мистецтвом минулих епох – розібратися наче простіше. Є кілька гучних імен і картин, що знає кожен. Ну хто ж не знає да Вінчі, Ван Гога і Мунка (і скільки коштують їхні полотна!)? В історії загубилися імена експертів, які вперше пояснили суспільству – що це БОМБА! Геніально! Шедевр! – і відтоді ніхто в цьому не сумнівається. Бо це ж еталон! Класика!… Але якщо ви раптом чогось не розумієте, то завжди можна почитати чого вартий художник у рецензіях, або ж у яких галереях він виставлявся та скільки коштують його картини.

Найдорожча картина сучасності - Поль Гоген "Коли весілля?" - продана на приватних торгах за 300 млн. доларів. Джерело: http://espreso.tv/article/2015/05/12/top_10_naydorozhchykh_kartyn_svitu
Найдорожча картина сучасності – Поль Гоген “Коли весілля?” – продана на приватних торгах за 300 млн. доларів. Джерело: http://espreso.tv/article/2015/05/12/top_10_naydorozhchykh_kartyn_svitu

З класичною музикою – музикою минулих епох – все зовсім інакше. Звичайно, є перелік гучних імен, але якось не можливо точно оцінити – скільки музика коштує або ж яка її цінність для людства?

Все тому, що музику не можливо … привласнити.

Але давайте спробуємо!Заради експерименту!

За скільки Ви б купили Дев’яту симфонію Бетовена? Без вашого дозволу її б ніхто не міг чути і виконувати! (Може за ціну всіх офшорів світу?) :). Або 2 частину 23 фортепіанного концерту В.А.Моцарта? Ви б могли раз на рік виконувати цей твір, продаючи квитки. Думаю, вони були б розкуплені років 50 на перед, тільки за єдину можливість…. почути цю чудову музику.

Особисто я б придбала “Гуцульський триптих” М.Скорика – музику до фільму “Тіні забутих предків” С.Параджанова 🙂 Думаю, це один із найцінніших сучасних творів в українській культурі!

Ну гаразд! Перестанемо жартувати….

Хоча, як кажуть, у кожному жарті є доля правди. Якщо говорити, про авторські права на музику, то наприклад зовсім не до сміху…. серу Полу Маккартні, права на частину пісень якого свого часу придбав Майкл Джексон. За $50 млн. (!!!). Це  досі вважається найвдалішою інвестицією в історії популярної музики.  

Цінність класичної музики в тому – що її не можна купити і привласнити, сховавши у швейцарському банку. Вона доступна тут і зараз: слухайте і насолоджуйтеся цінністю мистецтва!

…А якщо вам треба трохи детальніше пояснити про що ідеться – про композиторів, виконавців чи про давні і сучасні твори – сайт Moderato завжди до ваших послуг!

* Штука (галицький діалект) означає мистецтво.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *